Import dokumentów magazynowych
Wstęp
Dokument pokazuje mechanizm importu dokumentów magazynowych do systemu z zewnętrznych źródeł np. arkuszy XLS. Pozwala to na import danych do systemu, gdy posiadamy historię takich operacji wykonywaną przed uruchomieniem systemu. Możemy też za pomocą tego mechanizmu wprowadzać te dane z dowolnych źródeł i tworzyć zarówno dokumenty wewnętrzne (RW/PW), jak i zewnętrzne z zewnętrznymi kontrahentami.
Zadanie
Zaimportować do systemu dokumenty magazynowe z pliku XLS. Dokumenty te mają być zapisane jako przyjęcia/wydania zewnętrzne. Utworzyć wcześniej wymagane definicje (magazyn, miejsce składowania, liczniki).
Definicja liczników
W systemie potrzebujemy liczników, które będą wykorzystywane do numeracji dokumentów magazynowych. Liczniki te są przypisywane do wydań/przyjęć i są wykorzystywane do numeracji automatycznej dokumentów. W systemie można zdefiniować wiele liczników, które będą wykorzystywane w różnych miejscach. Liczniki są zdefiniowane w sekcji konfiguracyjnej systemu.
Definiujemy liczniki dla wszystkich operacji magazynowych. Jeśli użytkownik wybierze ten mechanizm generowania numeracji, to automatycznie system będzie generował numery dokumentów zgodnie ze zdefiniowanymi licznikami.
Dodajemy magazyn. Dodano jeden magazyn z jednym miejscem składowania. Przy imporcie na ten magazyn/miejsce będzie importowany dokument. Oczywiście struktura magazynów/miejsc składowania zależna jest od potrzeb użytkownika.
Mamy zdefiniowane struktury słownikowe, do których będą importowane dane. W tym przypadku mamy zdefiniowane magazyny, miejsca składowania.
Import dokumentów magazynowych
Plik źródłowy dokumentów magazynowych jest plikiem XLS. W pliku tym mamy zdefiniowane dane dokumentów magazynowych, które chcemy zaimportować do systemu. W pliku tym mamy dane takie jak: numer dokumentu, data dokumentu, kontrahent, asortyment, ilość, cena, wartość, magazyn, miejsce składowania itp. Informacje zależne są od dostępnych danych. Podczas definicji importera będziemy mogli określić znaczenie poszczególnych kolumn.
Przechodzimy do sekcji konfiguracji. Jest dostępna w głównym oknie, górny prawy róg i przycisk trybika, potem wybranie "konfiguracja". W konfiguracji mamy dostęp do wielu opcji systemowych, w tym do importera dokumentów magazynowych.
Wybieramy sekcję wymiany danych i importerów, wybieramy importer dok. magazynowych.
Liczba importerów może być różna w zależności od wersji systemu. W zależności od wersji systemu mogą być dostępne różne importery i eksportery danych. Jeśli nie masz dostępu do importera dokumentów magazynowych, skontaktuj się z AMAGE. |
Wybieramy plik do importu. Wczytujemy plik z lokalnego dysku użytkownika
Przechodzimy dalej, do opcji importera. W opcjach wybieramy opcje, aby importer automatycznie dodał asortyment podczas importu oraz aby wykrywał duplikaty numeracji dokumentów po nazwie i dacie dokumentu. Tutaj też wybieramy docelowy magazyn i miejsce, gdzie dokumenty i asortyment zostaną zmagazynowane. Dane magazynu/miejsca można również zdefiniować w danych źródłowych dokumentów.
Przechodzimy dalej, do mapowania rekordów. Tutaj wskazujemy, co znajduje się w której kolumnie dokumentu źródłowego. W mapowaniu wyświetlany jest podgląd dwóch pierwszych rzędów danych i możemy na ich podstawie określić dane do importu
Przechodzimy do dalszego kroku - importu. Tutaj, aby zapisać do bazy danych ODZNACZAMY pokazany checkbox Testowe uruchomienie. NIE IMPORTUJ DANYCH
. Klikamy przycisk Wykonaj
. System importuje dane i na bieżąco pokazuje w logu tekstowym, co robi z poszczególnymi rekordami.
Po zakończeniu importu przechodzimy do podsumowania i kończymy cały proces.
Efekt
Efektem są wczytane dokumenty przyjęcia i wydania do systemu oraz aktualny stan magazynu odpowiadający zaimportowanym dokumentom.
W tym przypadku importowaliśmy dokumenty magazynowe jako przyjęcia/wydania zewnętrzne. Możemy również importować dokumenty wewnętrzne, które nie będą miały kontrahenta, ale będą wskazywały użytkownika systemu, który pobrał lub zwrócił asortyment. |
Podsumowanie
System AMAGE pozwala na import dokumentów magazynowych z plików XLS. Importer pozwala na zdefiniowanie mapowania pól, co pozwala na import danych z różnych źródeł. Importer pozwala na automatyczne dodawanie asortymentu, wykrywanie duplikatów dokumentów oraz automatyczne numerowanie dokumentów zgodnie ze zdefiniowanymi licznikami.
Howto powstało na bazie wersji systemu 1.17.0.2 (03.2022) oraz przedstawia funkcje, które mogą nie być dostępne w Twoim systemie. Zapytaj AMAGE o udostępnienie tej funkcjonalności. |
Ze względu na ciągły rozwój systemu niektóre ekrany lub pliki konfiguracji mogą wyglądać nieznacznie inaczej, ale zachowają nadal pełną funkcjonalność tutaj opisaną. Nie wpływa to na zasadnicze funkcje opisywane w tym dokumencie. |