Nadzór elektryczny - zarządzenie bębnami

Wstęp

Dokument opisuje przykład importu, zarządzania i nadzoru nad bębnami kablowymi wykorzystywanymi do realizacji prac kablowych. Celem jest umożliwienie zarządzania dostępnymi bębnami kablowymi. Po dostawie bębnów i określeniu ich pojemności (deklarowanej długości kabla danego typu) system umożliwia prowadzenie nadzoru samych bębnów (ich stan, położenie, długość deklarowana przez magazynierów) ale również nadzór zużycia kabli do prowadzenia odcinków w trakcie realizacji tych prac. Rejestrowane są informacje dotyczące wykorzystanego bębna dla każdego odcinka kabla. Raporty pozwalają na generację informacji o wykorzystaniu bębnów i alokacji kabli.

Opis rozwiązania

System bazuje na już zaimportowanym i uruchomionym w systemie nadzorze prac kablowych. Jest on opisany szczegółowo w innym dokumencie. Niniejszy dokument bazuje częściowo na danych ustalonych w tamtym zakresie.

Opisowo realizacja wymaganej funkcjonalności może wyglądać następująco:

  • przygotowanie arkusza Excel z danymi bębnów dostępnych w trakcie wdrożenia na budowie oraz planowanych do dostaw. Zwykle istnieje taka lista. Do najważniejszych elementów takiego arkusza należy typ bębna (typ kabla na nim się znajdującego), identyfikator bębna (może być kolejnym numer) oraz początkowa długość bębna w momencie dostawy. W arkuszu mogą istnieć dodatkowe parametry (waga bębna, promień skrętu, średnica wewnętrzna). Mogą one być pomocne przy wyznaczeniu np. przenośnika do transportu lub innych obliczeń.

  • do systemu importujemy za pomocą standardowego importera zasobów listę bębnów. Bębny te umieszczamy w osobnej grupie produktów.

  • definiujemy i uruchamiamy nadzór bębnów w celu śledzenia stanu bębnów i ich lokalizacji.

  • generujemy i drukujemy identyfikatory dla bębnów. Oznaczamy bębny tymi identyfikatorami.

  • modyfikujemy (jeśli jeszcze nie ma) nadzór prac kablowych, aby w momencie układania kabli rejestrować również wykorzystany bęben.

Dodatkowo w celach dostępu do analityki realizujemy kroki:

  • ustawiamy w konfiguracji głównej parametry bębnów, które będą służyły do generacji raportów i dashboardów. System musi wiedzieć w którym parametrze bębna przechowywane są dane niezbędne do automatycznej generacji raportów.

  • generujemy raporty i analitykę

W przypadku włączonego modułu dostaw istnieje możliwość automatycznego wprowadzania nowych bębnów zgodnie z deklaracjami dostawcy. Dostawa w takim przypadku musi definiować identyfikację bębnów (numer seryjny). Mechanizm automatycznego nadania numerów seryjnych i inicjalizacji nadzoru opisany jest w innym samouczku.

Dane początkowe

Definiujemy grupę, do której zaimportujemy bębny. W niej znajdą się bębny zaimportowane z pliku Excel. Służy to wprowadzeniu danych bębnów do określonej grupy. W arkuszu Excel mogą być zdefiniowane dodatkowe podrzędne grupy lub grupa główna. Decyzja należy do importującego dane, czy chce dodatkowo podzielić importowane bębny na wewnętrzne grupy.

construction supervision drums e6deb
Rysunek 1. Dodanie grupy bębnów

Import listy bębnów

Plik Excel zawiera informacje dotyczące poszczególnych bębnów. Dane te mogą być wprowadzone już w systemie (parametry), ale mogą być zaimportowane z zewnętrznych systemów. Do definicji wykorzystujemy ogólny arkusz.

Po zaimportowaniu tych danych istnieje możliwość już recznego wprowadzenia nowych bębnów wykorzystując przygotowane typy bębnów (parametry). Import tylko automatyzuje kilka operacji, które mogą być wykonane również ręcznie.
construction supervision drums 8c16b
Rysunek 2. Plik excel z definicją bębnów

Zawartość pliku to dane dotyczące:

  • grupy, do której będą bębny zaimportowane

  • producenta, typu bębna (typ kabla)

  • nazwy bębna (unikalnej)

  • parametrów bębna - długość zamówiona itp.

Aby zaimportować dane przechodzimy do sekcji konfiguracji i wybieramy importy oraz import zasobów.

construction supervision drums 31b24
Rysunek 3. Import bębnów

W opcjach wybieramy mapowanie po nazwie elementu oraz grupie. Dodajemy również automatycznie identyfikatory podczas importu. To pozwoli na wygenerowanie i przypisanie identyfikatorów i późniejszy ich wydruk (można to zrobić również później).

construction supervision drums dd84a
Rysunek 4. Import bębnów - opcje

W przypadku bębnów definiujemy nowe dodatkowe parametry dla nich. W arkuszu importowym znajdują się dodatkowe informacje wynikające z procesu projektowego tj. całkowita pojemność bębna (w [m]), promień bębna, minimalny promień zgięcia oraz długość zamówiona. Możemy przechowywać w systemie dowolną liczbę dodatkowych parametrów dla danego typu. W tym przypadku część danych będzie informacyjna a część zostanie wykorzystana w procesie raportowania (długości zamówione).

construction supervision drums 50905
Rysunek 5. Import bębnów - dodatkowe parametry

Dodatkowo mapujemy główne pola, które definiują podstawowe parametry takie jak nazwa, typ, producent oraz oznaczamy import do grupy o podanej nazwie 'Bębny'. To automatycznie utworzy taką grupę w systemie i wprowadzi wszystkie bębny wewnątrz tej grupy.

construction supervision drums 1a0c1
Rysunek 6. Import bębnów - mapowanie pól głównych
Dobrym zwyczajem jest nadanie od razu kategorii typów bębnów. Będzie ona możliwa do wykorzystania w definicji nadzoru w kolejnych krokach. Można oczywiście przypisać typ do kategorii już po imporcie w systemie.

Wykonujemy import danych z zapisem do bazy danych.

construction supervision drums 2b20d
Rysunek 7. Import bębnów - wykonanie

Po tym kroku podstawowe dane dotyczące bębnów znajdują się zaimportowane w systemie.

System pozwala na ponowny import bębnów z automatycznym wykryciem istniejących bębnów. Zaznaczyliśmy podczas konfiguracji mapowanie poprzez nazwę tj. jeśli podczas importu system odnajdzie w danej głównej grupie czyli Bębny (!) zasób o takiej samej nazwie to dane zostaną sprawdzone i zaktualizowane względem tego co jest w arkuszu Excel. Jeśli nie ma takiego bębna to zostanie zaimportowany jako nowy.

Inicjalizacja nadzoru

Dla zaimportowanych bębnów tworzymy nadzór aby móc śledzić ich ścieżkę i eksploatację. Definiujemy odpowiednie stany w systemie. Dla podstawowego monitoringu wystarczy definicja stanów bez monitorowania dodatkowych parametrów.

construction supervision drums bc177
Rysunek 8. Definicja szablonu nadzoru bębnów
Użytkownicy mogą dodatkowo chcieć monitorować dodatkowy parametr np. aktualna długość kabla na bębnie wynikająca z raportu magazyniera. W przypadku gdy bębny są przechowywane na magazynach tymczasowych w nocy może to pomóc w sprawdzeniu stanów podczas przyjęcia/wydania na taki magazyn. W takim przypadku dodajemy do takich stanów monitorowany parametr np. "aktualna długość na bębnie".

Tworzymy powiązania wszystkich typów bębnów z podanym nadzorem i inicjujemy nadzór po wybraniu wszystkich typów bębnów.

construction supervision drums e9b76
Rysunek 9. Definicja powiązania szablonu z typami

Alternatywnie, gdy dla typów bębnów mamy określone kategorie możemy zdefiniować nadzór w sposób uproszczony. Wybieramy tylko kategorię typów oraz przypisujemy do niej szablon nadzoru. To pozwoli na szybszą inicjalizację nadzoru dla wszystkich typów dane asortymentu np. bębny, kable itp. Opcja ta jest dostępna w widoku nadzoru.

Efekt: Otrzymujemy zainicjalizowany nadzór dla bębnów. Można rejestrować stan poszczególnych bębnów.

construction supervision drums efe8d
Rysunek 10. Wynik inicjalizacji nadzoru dla bębnów

Konfiguracja właściwości dla nadzoru kabli/bębnów

Aby system mógł generować odpowiednie raporty specyficzne dla sekcji bębnów/kabli należy w konfiguracji określić jakie szablony i jakie parametry odpowiadają wybranym sekcjom i parametrom.

Dla kabli definiujemy informacje o stanach nadzoru oraz parametrach, które będą służyły do wyliczeń danych/raportów.

construction supervision drums 769d0
Rysunek 11. Parametry konfiguracyjne - kable

Dla bębnów określamy parametry takie jak długości początkowe/wagi.

construction supervision drums ddeff
Rysunek 12. Parametry konfiguracyjne bębny
Należy pamiętać o zapisie konfiguracji! Po zapisaniu danych będą one możliwe do wykorzystania w raportach i raporty będą generowały dane na podstawie poprawnych parametrów.
System importu pozwala na dowolny import danych pod dowolną nazwą. Dlatego wymagane jest wskazanie kluczowych danych w parametrach, które istnieją w danej instancji.

Identyfikatory dla bębnów

Następnie możemy przejść już do przygotowania identyfikatorów dla poszczególnych bębnów. W tym przypadku skorzystamy z predefiniowanych wyglądów etykiet oraz skonfigurujemy etykiety aby przechowywały dwa typy danych dla bębnów używanych w dwóch różnych obszarach.

Dla śledzenia nadzoru poszczególnych bębnów wykorzystamy nadany automatycznie identyfikator. Pozwoli to nam raportować zmianę stanu bębna zgodnie z przyjętym schematem (użytkowany, pusty itp.).

Natomiast dodamy dodatkowy, drugi kod 2D (QR Code), który będzie zawierał nazwę bębna. Ta nazwa zostanie wykorzystana do zapisania podczas układania kabla informacji, z którego bębna dany kabel został ułożony. Robimy to tak, aby w widoku parametrów poszczególnych kabli pojawił się tekst znany użytkownikowi zamiast identyfikatora numerycznego.

Przechodzimy do widoku danego bębna (można też wygenerować identyfikatory z listy zbiorczej bębnów) i wybieramy akcję Drukuj identyfikatory.

construction supervision drums 86384
Rysunek 13. Wydruk identyfikatorów dla bębnów

Do wydruku wybieramy szablon typu QR+DataMatrix.

construction supervision drums e4681
Rysunek 14. Szablon identyfikatorów typu QR+DataMatrix
Opis tego kroku w szczegółach opisany jest w osobnym samouczku oraz w dokumentacji użytkownika. Ten formularz można wykorzystać do dowolnej definicji wyglądu etykiet i danych tam drukowanych.

W wyniku tej akcji otrzymujemy etykietę gotową do wydruku na drukarce etykiet. Wybieramy przycisk >> i następnie "Download/Pobierz" i drukujemy na drukarce etykiet wynik pobrania.

construction supervision drums 86278
Rysunek 15. Wynik generacji etykiety na bębny

Otrzymujemy etykiety, które umieszczamy na dostarczonych bębnach. Można je przybić do bocznej sekcji danego bębna. Można również wydrukować większą liczbę tej samej etykiety i umieścić w kilku miejscach bębna.

Nadzór i rejestrowanie zużycia bębnów

W definicji nadzoru kabli określamy, aby w jednym ze stanów dodatkowo zapisywać zeskanowany kod wybranego bębna. Pozwala to w przypadku wybrania danego stanu do raportu nadzoru oprócz markera długości kabla wprowadzić (zeskanować) nazwę bębna wykorzystanego do układania danego egzemplarza kabla.

construction supervision drums 74d4a
Rysunek 16. Rejestracja wykorzystanego bębna (nadzór kabli)

Po zarejestrowaniu tej danej w historii nadzoru dla danego kabla pojawia się informacja, który bęben został wykorzystany do ułożenia danego kabla.

construction supervision drums 1cade
Rysunek 17. Wynik rejestracji stanu z wykorzystanym bębnem

Te dane mogą służyć do generacji ogólnych raportów, porównań lub eksportu informacji do zewnętrznych systemów. System AMAGE dodatkowo wykorzystuje tą informację do generacji szczegółowych raportów wykorzystania bębnów.

Raportowanie

Raport wykorzystania bębnów dostępny jest w przeglądarce raportów. Wybieramy sekcję Nadzór dla kabli oraz raport Bębny.

construction supervision drums 9268c
Rysunek 18. Wybór raportu bębnów

Opcje raportu pozwalają na zawężenie raportów do bębnów w określonej grupie produktów, typ bębna oraz dodać dodatkowe parametry wizualne do raportu.

Generacja raportu generuje te informacje jak i zbiera informacje o wykorzystaniu bębna podczas wykonywanych prac kablowych.

construction supervision drums 7af8a
Rysunek 19. Raport bębnów z wynikiem porównania zajętości bębna

Raport przedstawia informacje o początkowych parametrach bębna, zużyciu względem planowanej długości (projektowej) oraz rzeczywiste zużycie bębna na podstawie deklarowanej długości ułożonych kabli.

Dane zawarte w raporcie obejmują:

  • ilość zamówioną na bębnie (z danych importowanych)

  • szacunkowa długość (z danych importowanych lub z raportowania nadzoru dla danego bębna np. przy przyjęciu na magazyn)

  • użyte - sumaryczna długość wykorzystanej długości z bębna - dane pochodzą z wszystkich zaraportowanych nadzorów kabli, które zostają wyliczone na podstawie zaraportowanych markerów na kablu pobranym z bębna

  • aktualne - aktualna ilość kabla dostępna do wykorzystania na danym bębnie

  • Wyk - ilość kabli, które zostały przypisane do danego bębna do wykorzystania (*)

  • % - procentowa ilosć kabla na bębnie do wykorzystania

  • Długość - wizualne przedstawienie długości pozostałej na danym bębnie

  • TU - To Use - checkbox wskazujący, czy długość szacowana kabli przypisanych do danego bębna nie wykorzysta całej długości pozostałego kabla na bębnie

(*) - w konfiguracji specjalistycznej dla kabli możemy określić dodatkowy parametr 'Bęben planowany'. W tym parametrze możemy zapisać nazwę bębna, która jest planowana do wykorzystania do ułożenia tego kabla - dane te mogą pochodzić z systemu projektowego. Jeśli dany kabel dodatkowo ma zapisaną projektowaną długość to możemy na podstawie tych danych dostarczać te dodatkowe dane
Howto powstało na bazie wersji systemu 1.16.x oraz przedstawia funkcje, które mogą nie być dostępne w Twoim systemie. Zapytaj AMAGE o udostępnienie tej funkcjonalności.
Ze względu na ciągły rozwój systemu niektóre ekrany lub pliki konfiguracji mogą wyglądać nieznacznie inaczej, ale zachowają nadal pełną funkcjonalność tutaj opisaną. Nie wpływa to na zasadnicze funkcje opisywane w tym dokumencie.