Integracja z systemem Catenda Hub/BIM Sync (Środowisko CDE)

Wstęp

Dokument opisuje sposób integracji systemu AMAGE ze środowiskiem CDE BIMSync/Catenda Hub. Środowisko to pozwala na przechowywanie, dzielenie się i pracę nad modelami oraz dokumentacją zgodnie z procesem BIM.

System AMAGE ma możliwość bezpośredniej integracji ze środowiskiem CDE i wymianę informacji za pomocą interfejsów cyfrowych. Pozwala to na transfer danych pomiędzy systemami oraz wizualizację modeli 3D bezpośrednio w środowisku CDE.

W trakcie tworzenia integracji firma Catenda zmieniła nazwy swoich produktów. W tej dokumentacji/systemie pojawiają się czasami nazwy BIMSync oraz Catenda Hub. To jest ten sam produkt/aplikacja.

Ustalenie komunikacji oraz konfiguracja wstępna

Aby system AMAGE miał bezpośredni dostęp do projektów przechowywanych w środowisku CDE, należy skonfigurować odpowiednio komunikację i dane autoryzujące. Robimy to w dwóch miejscach:

  • w środowisku CDE definiujemy nową aplikację do wymiany danych oraz ustalamy tzw. adres zwrotny

  • w aplikacji AMAGE wprowadzamy dane autoryzujące oraz przeprowadzamy wstępną autoryzację

Konfigurację aplikacji w środowisku Catenda Hub/BIMSync wykonujemy w widoku ustawień danego użytkownika.

construction bimsync integration f1945
Rysunek 1. Dostęp do ustawień użytkownika

W nim przechodzimy do widoku ustawień użytkownika oraz aplikacji Applications. Definiujemy tam nową aplikację. Przechodząc do jej szczegółów, otrzymujemy informacje o kluczach komunikacji ORAZ mamy możliwość wprowadzenia adresu zwrotnego systemu AMAGE (tzw. RedirectUrl). To na ten adres system Catenda Hub będzie przekazywał informacje o poprawnej autoryzacji razem z kluczem tymczasowym do autoryzacji poszczególnych zapytań.

construction bimsync integration a465f
Rysunek 2. Konfiguracja wstępne CDE BIMSync

W przypadku systemu AMAGE wpisujemy w adresie RedirectUrl adres naszej instancji z końcówką integrations/auth-bimsync np. https://demo.amagesystems.net/instance-002/integrations/auth-bimsync. To pozwoli na poprawną komunikację zwrotną. UWAGA. Adres musi być dostępny w zewnętrznej sieci internet.

Konfiguracji systemu AMAGE dokonujemy w interfejsie konfiguracyjnym. Przechodzimy do niego i wybieramy sekcję Dodatki\BIM CDE. W nim jako pierwszą opcję wybieramy środowisko CDE, do którego się integrujemy. W tym przypadku Catenda BIM Sync.

construction bimsync integration 43937
Rysunek 3. Wybór środowiska CDE

Następnie w zakładce dotyczącej konfiguracji tego środowiska definiujemy dane dostępowe. Wprowadzamy te same dane, które wprowadziliśmy w środowisku aplikacji CDE. Parametry:

  • Client ID - identyfikator klienta

  • Client Secret - tajny kod klienta

  • Redirect URI (integrations/auth-bimsync) - adres. Wprowadzamy taki sam adres jak wprowadzony w interfejsie catendy.

construction bimsync integration 1d62f
Rysunek 4. Konfiguracja parametrów integracji

Po tej konfiguracji możemy już zacząć korzystać z danych. Aby uzyskać do nich dostęp, okresowo użytkownik musi się zautoryzować tj. wskazać swoje uprawnienia do korzystania z interfejsu.

Dane dostępowe aplikacji pozwalają na wymianę danych pomiędzy systemami. Natomiast autoryzacja użytkownika pozwala na dostęp do konkretnych danych (projektów, modeli) zgodnie z uprawnieniami danego użytkownika. Prosimy odnieść się do dokumentacji Producenta w celu wyjaśnienia szczegółów dostępu i koniecznych uprawnień użytkownika.

Interfejs AMAGE pokazuje w tym miejscu również informację o aktualnie zalogowanym/zautoryzowanym użytkowniku oraz akcje dotyczące konta oraz głównych ustawień.

  • Zautoryzowany jako - jeśli jest aktywna autoryzacja użytkownika, to zostanie wyświetlona nazwa użytkownika z systemu BimSync

  • Autoryzuj - akcja pozwalająca wykonać autoryzację użytkownika. W początkowym etapie należy z niej skorzystać. System również w głównym interfejsie przypomni o tym, jeśli autoryzacja wygaśnie.

  • Zapomnij - zapomnij kody autoryzacyjne. Będzie wymagana kolejna autoryzacja w systemie Catenda za pomocą przycisku 'Autoryzuj'

  • Informacja - informacja techniczna o aktualnie zalogowanym użytkowniku

Wybór projektu:

  • Projekt + odśwież - ustawienie z jakim projektem w aplikacji CDE ta instancja AMAGE jest sparowana. Aby uzyskać aktualną listę projektów należy nacisnąć przycisk Odśwież a następnie wybrać projekt. Ten projekt zostanie zapamiętany w AMAGE i każdy użytkownik będzie z nim sparowany w głównym interfejsie aplikacji (jeśli będzie miał do niego dostęp).

Pierwsza autoryzacja spowoduje przekierowanie użytkownika na strony firmy Catenda i konieczność zalogowania się za pomocą interfejsu użytkownika tj. wprowadzenie loginu/hasła. Jeśli autoryzacja będzie poprawna, to każda kolejna autoryzacja dla danego użytkownika będzie przeprowadzana już bez konieczności wyświetlenia okna logowania. W takim przypadku system AMAGE wizualnie dla użytkownika po prostu się przeładuje.

Błędy autoryzacji

W przypadku autoryzacji mogą pojawić się dwa typy błędów:

  • błędne dane aplikacji zdefiniowanej w BIMSync - źle skopiowane dane, aplikacja z wyłączonym dostępem itp.

  • brak autoryzacji użytkownika - błąd autoryzacji lub upłynął czas aktywnej autoryzacji

W pierwszym przypadku mogą się pojawić błędy autoryzacji. Komunikaty z systemu AMAGE mogą przekazywać określoną informację oraz mogą też wskazywać konkretny błąd komunikacji. Ułatwi to dalszą diagnostykę i ewentualne rozpoznanie kodu błędu przy kontakcie ze wsparciem producenta.

construction bimsync integration 94c06
Rysunek 5. Błąd komunikacji z systemem Catenda (brak kluczy aplikacji)
construction bimsync integration 8253c
Rysunek 6. Błąd autoryzacji - wymagana ponowna autoryzacja użytkownika

Przeglądarki CDE

Po przejściu do głównego interfejsu aplikacji do głównego menu w sekcji Integracje zostanie dodany nawigator BIM CDE. Pozwoli on na wyświetlenie interfejsu środowiska CDE.

construction bimsync integration 8469d
Rysunek 7. Menu główne przeglądarki CDE

W systemie mamy możliwość:

  • Przeglądania listy modeli IFC, ich wizualizację oraz integrację z systemem AMAGE

  • Przeglądanie bibliotek środowiska CDE np. listy dokumentów i akcji na nich

  • Przeglądania całego widoku projektu powiązanego z wszystkimi modelami dostępnymi w środowisku CDE

Modele IFC

construction bimsync integration 96c0e
Rysunek 8. Widok modeli

Widok modeli pozwala na przeglądanie listy aktywnych modeli. Po wybraniu dowolnego modelu w prawej części widoku zostanie on załadowany w przeglądarce 3D. Przeglądarka pozwala na nawigację tożsamą z widokiem środowisku CDE.

Dla każdego modelu dostępne jest menu kontekstowe:

construction bimsync integration 8c4bf
Rysunek 9. Menu kontekstowe modeli

Dostępne akcje:

  • Zobacz model (3D) - wizualizacja danego modelu w zintegrowanej przeglądarce

  • Importuj jako zasoby - wywołanie importera zasobów. Transfer danych z danego modelu IFC do systemu AMAGE

  • Zobacz model 3D (nowe okno) - wyświetlenie modelu w osobnym wyskakującym oknie

Import zasobów został opisany w osobnym dokumencie Howto oraz w dokumentacji głównej systemu. Ta operacja pozwala na import struktury/parametrów zawartych w modelu IFC do struktury aplikacji jako pełna i kompleksowa struktura danych. Następnie już w aplikacji AMAGE możemy wykorzystać funkcje systemu dotyczące nadzoru, inspekcji lub kontroli/dokumentacji w celu rozbudowania funkcji procesu BIM.

Biblioteki dokumentów IFC

Zintegrowana przeglądarka dokumentów pozwala na przeglądanie dowolnej biblioteki utworzonej w oprogramowaniu Catenda Hub/BIMSync. Interfejs pozwala na przeglądanie wszystkich bibliotek. Jedną z bibliotek domyślnych jest archiwum dokumentów/plików.

Interfejs przeglądarki pozwala na dostęp do danych systemu.

construction bimsync integration ac199
Rysunek 10. Przeglądarka bibliotek/dokumentów

Interfejs podzielony jest na dwie części. W pierwszej wybieramy bibliotekę CDE, którą przeglądamy. Mam tam też możliwość przejścia do folderu nadrzędnego podczas nawigacji oraz przejście do głównego katalogu danej bibliotek (root).

Poniżej znajduje się przeglądarka katalogów/plików pobranych bezpośrednio ze środowiska CDE. Każdy wpis ma możliwość realizacji kilku akcji dostępnych w głównych przyciskach oraz w menu kontekstowym.

construction bimsync integration 8a5a2
Rysunek 11. Menu kontekstowe
  • W górę - przejście do katalogu nadrzędnego

  • Podgląd - podgląd plików - wewnętrzne przeglądarki do plików PDF oraz obrazów.

  • Pobierz - pobranie plików na lokalny dysk

  • Skopiuj do zasobu - pobranie pliku i wgranie go do określonego zasobu w systemie.

  • Skopiuj do typu - pobranie pliki i wgranie go do określonego typu w systemie

Za pomocą tych operacji możemy przenosić dane z wybranej biblioteki do określonego zasobu/typu w systemie np. po imporcie modeli IFC.

Widok pełny projektu

Widok pozwala na wizualizację wszystkich modeli w systemie za pomocą zintegrowanej przeglądarki.

construction bimsync integration 26569
Rysunek 12. Widok 3D (pełny ekran)

Powiązane dokumentacje

Howto powstało na bazie wersji systemu 1.21.0.0 (03.2023) oraz przedstawia funkcje, które mogą nie być dostępne w Twoim systemie. Zapytaj AMAGE o udostępnienie tej funkcjonalności.
Ze względu na ciągły rozwój systemu niektóre ekrany lub pliki konfiguracji mogą wyglądać nieznacznie inaczej, ale zachowają nadal pełną funkcjonalność tutaj opisaną. Nie wpływa to na zasadnicze funkcje opisywane w tym dokumencie.