Obchody techniczne - wykorzystanie beacon’ów bluetooth

Wstęp

Dokument opisuje sposób wykorzystania beacon’ów bluetooth do automatyzacji wykonania obchodów technicznych poprzez automatyczną weryfikację położenia pracownika oraz automatyczną aktualizację listy obchodu ze względu na przemieszczanie się pracownika.

Wstęp

System obchodowy wymaga od pracownika rejestracji szeregu czynności - pytań, pomiarów, zadań na zadeklarowanej przez administratora ścieżce obchodowej. Pracownik wykorzystuje do rejestracji tych informacji urządzenia mobilne - telefon, tablet. Czasami pracodawca/kierownik wymaga potwierdzenia obecności danej osoby w miejscu realizacji obchodu. Jest to oczekiwane potwierdzenie, że pracownik rzeczywiście był w danym miejscu. Do tej operacji w systemie AMAGE wykorzystujemy tagi RFID albo wprowadzone w tym wydaniu Beacon’y Bluetooth.

Zasada wykorzystania beacon’ów

Wadą tagów RFID jest konieczność zbliżenia się do nich na określoną odległość. Aby urządzenie mobilne zasiliło energią tag RFID wymagana jest bliska odległość (2-3 cm max). To w połączeniu z ułożeniem czytników RFID w urządzeniach mobilnych (często w dolnej części, gdzie trzymana jest ręka obchodowego) powoduje, że tagi RFID pomimo swoich zalet, mają też w trakcie obchodu wady.

Beacony Bluetooth w systemie AMAGE są skonfigurowane jako generator unikalnej informacji o określonym położeniu. Beacon montowany jest w wybranym miejscu zakładu i konfigurowany do przesyłania okresowego swojego identyfikatora. Zaletą tego rozwiązania jest większy zasięg pomiędzy urządzeniem mobilnym oraz beacon’em aby nastąpił poprawny odczyt. Wadą tych urządzeń jest konieczność zasilania bateryjnego co w konsekwencji ogranicza żywotność takich urządzeń. W systemie AMAGE szacujemy żywotność na 4-8 lat ciągłego działania w zależności od konfiguracji.

W systemie AMAGE wykorzystujemy te elementy do oznaczania obecności w wybranym miejscu, ale również też do tego aby pracownikowi dostarczać kontekstowej informacji o miejscu przebywania i dostosowania wyświetlanych tam danych.

Zakup o dostawa beacon’ów

Beacony dostarczane przez firmę AMAGE są już wstępnie skonfigurowane i uruchomione do pracy w trybie odpowiednim do prac obchodowych. Należy je zamontować w wybranym miejscu i skonfigurować system do ich wykorzystania.

maintenance inspectionrounds beacons a3d32
Rysunek 1. Wybrane beacon’y bluetooth
Aktywność beacon’ów oraz ich parametry (bateria) można podglądnąć w aplikacji AMAGE Shell (informacja na końcu tutoriala).

Dodanie beacon’ów do lokalizacji

Po zamontowaniu beacon’ów w wybranych fizycznych lokalizacjach potrzebujemy je dodać do lokalizacji w systemie AMAGE. W taki sposób umieścimy te elementy w przestrzeni i nadamy im informacje.

maintenance inspectionrounds beacons 6e3cf
Rysunek 2. Dodanie beacon’a do lokalizacji - typ beacon + jego adres
maintenance inspectionrounds beacons 3c9ed
Rysunek 3. Zadeklarowana lokalizacja z podpiętym beacon’em bluetooth

Obchody

Informacje o lokalizacjach możemy wykorzystać w module obchodowym. Po pierwsze możemy wykorzystać dodane lokalizacje jako punkty kontrolne (checkpoint’y). W takim przypadku pracownik wykonując obchód jeśli pojawi się w zasięgu beacon’a i aplikacja AMAGE Shell go odczyta, to automatycznie dany checkpoint zostanie oznaczony w systemie jako osiągnięty.

Drugą opcją jest możliwość wsparcia pracownika w realizacji obchodu. Montując beacon’y w fizycznych lokalizacjach możemy powiązać elementy obchodu (ścieżki) w grupy (sekcje), które będą powiązane z określoną lokalizacją. Jeśli pracownik w tym momencie włączy śledzenie widocznych beacon’ów i aktywuje filtrowanie wg. ich widoczności, to lista obchodowa będzie się automatycznie filtrowała względem beacon’ów w pobliżu.

Definicja checkpoint’a z weryfikacją obecności beacon’em bluetooth

Aby uzyskać tą funkcjonalność wystarczy aby dodać do ścieżki obchodowej zadanie wymagające zeskanowania identyfikatora i powiązać to zadanie z lokalizacją, która posiada przypisany beacon bluetooth.

Po pierwsze definiujemy zadanie w szablonie pytań/pomiarów/zadań. Określamy je jako zadanie typu "Skanuj identyfikator", wskazujemy że jest to zadanie wymagane do zrealizowania i wskazujemy określony typ taga (tutaj beacon bluetooth).

maintenance inspectionrounds beacons 6ddaa
Rysunek 4. Definicja zadania do wykonania - skanowanie wymagane określonego typu

Następnie wykorzystujemy to zadanie w tworzeniu listy obchodowej. Dodajemy element obchodu, wskazujemy wykonanie zadania i wiążemy go z lokalizacją, która posiada dany beacon bluetooth.

maintenance inspectionrounds beacons 06b90
Rysunek 5. Definicja elementu obchodowego - lokalizacja i zadanie skanowania identyfikatora

W taki sposób konfigurujemy obchód, aby jednym z elementów było potwierdzenie obecności w danej lokalizacji za pomocą beacon’a bluetooth.

Definicja sekcji i obszarów

Aby wykorzystać filtrowanie elementów obchodu względem położenia pracownika należy najpierw zdefiniować sekcje obchodu. Przykładowo definiujemy sekcję "Urządzenia elektryczne". Do tej sekcji przypisuje lokalizację, która identyfikowana jest przez beacon bluetooth.

maintenance inspectionrounds beacons 49a4f
Rysunek 6. Definicja sekcji obchodu z przypisaną do niej lokalizacją (z beacon’em)

Elementy obchodu powiązane z sekcjami

Następnie grupujemy poszczególne elementy obchodu w wybranej sekcji. Aby to zrobić w edycji elementu obchodowego wybieramy sekcję, do której należy dany element obchodu.

maintenance inspectionrounds beacons 321ac
Rysunek 7. Definicja elementu obchodu - tutaj pomiar, który znajduje się w sekcji drugiej

Lista elementów obchodu zawiera wszystkie elementy wraz z selektorem sekcji, który pozwala na wyfiltrowanie tylko elementów z określonej sekcji lub nie należących do żadnej sekcji.

maintenance inspectionrounds beacons 7e8d4
Rysunek 8. Widok listy obchodowej z dwoma elementami

Wykonanie obchodu

W trakcie wykonywania obchodu za pomocą aplikacji AMAGE Shell należy po pierwsze aktywować skanowanie beacon’ów bluetooth przez samą aplikację.

maintenance inspectionrounds beacons b9555
Rysunek 9. Aktywacja skanera bluetooth w menu akcji w szufladzie aplikacji AMAGE Shell

Następnie wykonując obchód punkty kontrolne (checkpointy) zostaną automatycznie oznaczone jako wykonane, jeśli pracownik znajdzie się w zasięgu danego beacon’a.

maintenance inspectionrounds beacons fec24
Rysunek 10. Automatyczne oznaczenie wykonania zadania skanowania położenia

Filtr względem beacon’ów

Jeśli pracownik dodatkowo włączy filtr elementów według obecności beacon’a

maintenance inspectionrounds beacons 23371
Rysunek 11. Filtr i wybór filtrowania wg. beaconów

to widok listy obchodowej będzie się automatycznie aktualizował na podstawie widocznej listy beacon’ów powiązanych z sekcjami obchodowymi.

maintenance inspectionrounds beacons 42674
Rysunek 12. Automatycznie wyfiltrowane elementy obchodu na podstawie zbliżenia z beacon’em
Jeśli w zasięgu będzie kilka beacon’ów bluetooth to lista będzie sumą elementów, które należą do wszystkich sekcji, które są aktywne.

Diagnostyka

W celu ewentualnej diagnostyki beacon’ów i np. weryfikacji ich stanu baterii możemy wykorzystać dodatkowy widok w aplikacji AMAGE Shell. Po jego wyświetleniu pojawia się tam lista widocznych beacon’ów bluetooth oraz wszystkie informacje, które dany obiekt udostępnia - stan baterii, temperaturę otoczenia, datę ostatniej transmisji itp.

Podgląd beacon’ów w zasięgu w AMAGE Shell image::images/maintenance_inspectionrounds_beacons-4af18.png[]

Aby podglądać beacony należy wcześniej włączyć skaner bluetooth jak pokazano w poprzednich sekcjach tego samouczka.
Howto powstało na bazie wersji systemu 1.22.0.0 (07.2023) oraz przedstawia funkcje, które mogą nie być dostępne w Twoim systemie. Zapytaj AMAGE o udostępnienie tej funkcjonalności.
Ze względu na ciągły rozwój systemu niektóre ekrany lub pliki konfiguracji mogą wyglądać nieznacznie inaczej, ale zachowają nadal pełną funkcjonalność tutaj opisaną. Nie wpływa to na zasadnicze funkcje opisywane w tym dokumencie.