Nadzór - import bębnów (prace elektryczne)
Wstęp
Dokument opisuje sposób realizacji nadzoru nad bębnami kablowymi w obszarze prac elektrycznych. Pokazuje kroki, które zrealizowano aby uzyskać nadzór nad elementami w systemie pod kątem prac kablowych. Samouczek oprócz tej głównej funkcjonalności pokazuje czynności poboczne, związane z głównym celem, które pomagają w uporządkowaniu struktury lub korektach danych.
Korekta i czyszczenie istniejących danych
W systemie już istnieją bębny, które chcemy podmienić (dane się zmieniły). Aby usunąć dane dotyczące nadzoru wykonujemy następujące czynności.
-
weszliśmy po kolei na widoki i usunęliśmy dane z nadzoru. W kolejności: nadzorowane elementy (bębny), potem w szablonach nadzorowane typy, następnie zasoby oraz typy i producentów (te pomieszane importy). W takim przypadku wyczyściliśmy całą bazę z zaimportowanych wcześniej elementów. Możemy importować na nowo bębny.
-
dodatkowo w systemie istniały inne elementy nadzorowane (podesty). Aby ułatwić później kontrolowanie i edycję elementów dodaliśmy masowo do podestów w typach nową kategorię "PODESTY". Tak będzie można ewentualnie łatwiej to filtrować w przyszłości. Jest to już czynność poza podstawowym zakresem tego samouczka.
Import nowych bębnów do nadzoru
Importujemy nowy arkusz kalkulacyjny. Aby to zrobić wykorzystujemy interfejs importu danych.
W celu poznania szczegółów importu odnieś się do innych samouczków lub instrukcji użytkownika. Tutaj podajemy tylko skróconą wersję czynności. |
-
- zaimportowaliśmy excel. Na ekranie widać finalne mapowanie i odpowiednie kolumny dla producenta i typu. Kolumny na czerwono to parametry dodatkowe. Trzy parametry (poj. bębna, dł. zamówiona, promień) zostały zdefiniowane jako dodatkowe parametry. Są to parametry, które definiują dane dla zasobów, które domyślnie w systemie nie istnieją. Za pomocą takich parametrów możemy określić dowolne wartości zasobów a potem wykorzystać je w raportach lub nadzorowanych procesach.
-
efektem jest to, że zaimportowano do grupy "bębny" wszystkie bębny i mamy tam poprawne powiązane z typem i producentem.
Nadawanie nadzoru dla nowych bębnów
-
wchodzimy na szablonów nadzoru i przechodzimy do zakładki
wg. kategorii typów
. W tym miejscu możemy oprócz nadawania nadzoru zgodnie z poszczególnymi tpami nadać nadzór na wszystkie typy danej kategorii. Możemy wtedy powiedzieć że wszystkie bębny, których typ jest w kategorii "Bębny" ma być nadzorowany według danego szablonu. To oznacza że jedną definicją uruchomimy nadzór dla wszystkich bębnów. Wybieramy parametry jak pokazano na ekranie. Po zatwierdzeniu klikamy "Inicj. nadzoru". Co to robi ? Dodaje automatycznie nadzór dla wszystkich wybranych typów/kategorii i inicjalizuje nadzór dla poszczególnych bębnów (egzemplarzy).
-
efekt → lista nadzorowanych bębnów dostępna w systemie
Raportowanie
-
ze względu na to, że zmieniliśmy parametry przy imporcie nowych bębnów (stare usunęliśmy) to zmieniły nam się nazwy parametrów dla raportowania bębnów. Wchodzimy do konfiguracji i tam zmieniamy parametry, które odpowiadają za przechowywanie potrzebnych informacji.
-
po zmianie tych parametrów możemy wygenerować raport bębnów
-
oraz raport bębnów początkowy - początkowe stany
Realizacja nadzoru
W systemie można od teraz nadzorować zaimportowane bębny i monitorować zużycie. Jeśli do procesu nadzoru nad kablami zostanie dodany proces zapisu wykorzystanego bębna, to raporty zużycia bębnów będą pokazywały zużycie per bęben.
Do szczegółów nadzorowania okablowania odnieś się do innych samouczków. |
Inne informacje dotyczące nadzoru bębnów
-
Czy można zamiast skanować bębnów (kod na bębnie) wybierać wybrany bęben z listy wybieralnej ? Odp. Można wybrać bębny z listy podczas rejestrowania nadzoru dla kabli (zamiast skanować kod). Obecnie jest możliwość taka, że definiujecie listę wybieralną w nadzorze, która określa bębny gotowe do użycia i tam wpisujemy elementy do wyboru (można w trakcie rejestracji dodawać nowe do listy np. skanując właśnie kod lub wpisując ręcznie).
Howto powstało na bazie wersji systemu 1.17.0.2 (03.2022) oraz przedstawia funkcje, które mogą nie być dostępne w Twoim systemie. Zapytaj AMAGE o udostępnienie tej funkcjonalności. |
Ze względu na ciągły rozwój systemu niektóre ekrany lub pliki konfiguracji mogą wyglądać nieznacznie inaczej, ale zachowają nadal pełną funkcjonalność tutaj opisaną. Nie wpływa to na zasadnicze funkcje opisywane w tym dokumencie. |