Zmiana limitów w nadzorowanych umowach

Wstęp

Dokument opisuje mechanizm zaliczania wartości parametrów produkcyjnych do wyliczania wartości przekroczenia limitów określonych w umowach wprowadzonych do systemu. System nadzoruje realizację umów zawartych z podwykonawcami na dostawy materiałów niezbędnych do produkcji lub odbioru wygenerowanych w procesie gotowych produktów. Za pomocą mechanizmu limitów oraz ograniczeń czasowych weryfikuje kompletność umów. Powiązanie z modułem rejestracji parametrów produkcyjnych pozwala na zintegrowane monitorowanie produkcji oraz aspektów prawnych zawieranych umów.

Wyjaśnienie obszaru

System posiada osobny widok, w którym użytkownicy mogą dodać obowiązujące umowy w przedsiębiorstwie. Umowy te oprócz podstawowych danych mają też możliwość określenia parametrów granicznych: czasu obowiązywania oraz wartości obowiązujących dla umowy. Często są to umowy, w których firma przyjmująca zobowiązuje się na dostarczenie (lub odbiór) określonej ilości materiału, składnika produkcyjnego itp. Przykładem może być dostarczenie określonej ilości czynnika aktywnego do procesu produkcyjnego w firmie lub odebranie odpadów poprodukcyjnych. Umowy te zawierane są często na określony czas np. 1 rok oraz na określoną ilość materiału np. 30 ton.

System AMAGE po wprowadzeniu tych danych może powiadamiać użytkowników o osiągnięciu określonego poziomu przekroczenia w/w dwóch zakresów (czasu oraz ilości). System wysyła powiadomienia (notyfikacje + email) dotyczące przekroczenia odpowiednich (definiowalnych) poziomów.

Zaliczanie ilości materiału

Aby poprawnie powiadomić użytkownika o przekroczeniu określonego poziomu procentowego wykonania umowy system musi wyliczyć aktualne zużycie/odbiór danego materiału.

Należy pamiętać, że system posiada dwa typy parametrów - parametry stałe w okresie miesiąca czyli raportowane raz na miesiąc i parametry zmienne tj. takie, których wartość zmienia się w trakcie miesiąca (dodawanie np. kolejnych transportów).

W zależności od w/w typu parametru system przyjmuje inną strategię wyliczania wielkości parametrów uwzględnianych w monitorowanych parametrach.

Poniższy opis przedstawia mechanizm wyliczania wartości limitu parametru dla danej umowy jeśli zaznaczono raportowanie za pomocą stałych danych produkcyjnych.

  • w parametrach produkcyjnych mamy zapisaną wartość parametru za dany miesiąc. Tam jest to 18,680 zgodnie z odczytem wagowego systemu.

energy change agreement limits d00c2

Natomiast umowy dla tego typu parametrów liczą wartość umowy zgodnie z algorytmem, który uwzględnia czas obowiązywania umowy. W zależności od typu parametru stały czy zmienny inaczej liczymy aktualną wartość parametru dla limitu umowy.

W tym przypadku mamy parametr stały. Tak więc:

  • umowa obowiązuje od 6.02.2022.

energy change agreement limits 5a9f5
  • to oznacza, że dla początkowego miesiąca nie liczymy 5 dni umowy (1-5), bo wtedy nie obowiązywała jeszcze umowa.

  • dla miesięcy początkowych i końcowych umowy system wylicza wartości proporcjonalnie (!) do ilości dni obowiązywania umowy.

  • pomiar aktualny to 18,68 (suma za cały miesiąc!) w tym momencie w systemie jest tylko jeden wpis, ale może być więcej jest dzielony na liczbę dni w lutym (28) - czyli pierwszym miesiącu obowiązywania umowy.

  • następnie wartość za miesiąc luty (pierwszy miesiąc umowy) jest wyliczana proporcjonalnie do dni obowiązywania (czyli bez 5 dni)

  • jak sobie wymnożymy te elementy to wtedy wychodzi te 15,34 czyli wartość aktualnie przyjmowana jako wartość parametru produkcyjnego do porównania z wartością limitu dla umowy.

energy change agreement limits fd764

Wszystkie dane obecnie są poprawne i wyliczenie następuje zgodnie z w/w algorytmem.

Jest tak dlatego że w ustawieniach dla danego parametru NIE MAMY WŁĄCZONEJ opcji "dodawaj każdy wpis do wartości".

System w takim przypadku bierze ogólne wartości za dany miesiąc (sumaryczna wartość) i liczy j/w czyli uwzględniając wartość tego parametru per dzień. To się sprawdza w tych parametrach, które raportujemy raz na miesiąc i jest to cała suma wartości.

energy change agreement limits 3d995

Informacja dodatkowa

W przypadku, gdy parametr by był typu zmienny, to wyliczenie następuje poprzez analizę wpisów historycznych i nie jest brana wartość sumaryczna za dany miesiąc. Tj. dla tego typu parametru wpisy w historii dla danego miesiąca określają wartości w ramach obowiązywania umowy. Dla w/w przykładu wpisy historii (wagi) z okresu 1-5.02 nie byłyby brane do zaliczenia wartości limitu umowy (bez względu na ilość tych wpisów), ale te od 6.02 już tak.

Howto powstało na bazie wersji systemu 1.17.0.2 (03.2022) oraz przedstawia funkcje, które mogą nie być dostępne w Twoim systemie. Zapytaj AMAGE o udostępnienie tej funkcjonalności.
Ze względu na ciągły rozwój systemu niektóre ekrany lub pliki konfiguracji mogą wyglądać nieznacznie inaczej, ale zachowają nadal pełną funkcjonalność tutaj opisaną. Nie wpływa to na zasadnicze funkcje opisywane w tym dokumencie.