Utworzenie współczynnika korygującego

Wstęp

Dokument opisuje mechanizm definicji współczynników korygujących dla wyliczeń dzierżaw. Zwykle są to wstrzymania dzierżawy, ale mogą być też dowolnie inne mechanizmy, które spowodują że w określonym czasie w jakimś zakresie dzierżawa nie będzie naliczana lub będzie naliczana z określoną procentową korektą. Tłumaczymy sposób definicji współczynnika oraz opcje dostępne w tym zakresie.

Definicja korekty dzierżawy

Definicje korekty dzierżawy dostępne są w sekcji Słowniki w obszarze konfiguracyjnym systemu. Są też dostępne z menu kontekstowego widoku zleceń pracy/elementów konstrukcyjnych (EK). Aby zdefiniować taką korektę przechodzimy do listy zleceń/EK i wybieramy z menu kontekstowego widoku "Współczynniki wstrzymania dzierżawy"

construction correction factor create de41c

Pojawia się lista zdefiniowanych współczynników korekcji/wstrzymań. Lista pokazuje wszystkie dostępne i zdefiniowane wstrzymania dla danej instancji. Aby utworzyć nowe wstrzymanie dzierżawy używamy przyciski plus (+). Otwieramy okno definicji wstrzymania dzierżawy.

Możemy też zdefiniować współczynnik korekty bezpośrednio z widoku zlecenia/elementy konstrukcyjnego. W liście Modyfikacje dzierżawy pojawia się opcja dodania nowego wpisu. W przypadku przejścia z tego miejsca do definicji korekty od razu ustawiana jest odpowiednia opcja ustalająca docelowe zlecenie/EK do dzierżawy.

construction correction factor create 1ab93

Opcje ogólne pozwalają nam na nazwanie danego współczynnika wstrzymania, określenia dat granicznych, w których dana korekta ma obowiązywać. Tutaj też wybieramy typ korekty. W zależności czy dotyczy to ogólnego mechanizmu dzierżawy (np. szalunki, rusztowania) czy urządzeń drobnych/wyposażenia (np. wiertarki, maszyny) wybieramy typ Ogólny lub Wyposażenie.

construction correction factor create 3a92f

W kolejnej zakładce definiujemy główne wartości dotyczące korekty. Określamy procentową wartość korekty oraz wskazujemy czy dotyczy to całej instancji (wszystkich dzierżaw w danym okresie), czy tylko takich zleceń/elementów konstrukcyjnych, które określamy na liście.

construction correction factor create 9ddd2
Ważne jest aby wyjaśnić wartość procentową. Określa ona stosunek finalnej wartości dzierżawy po zastosowaniu tego współczynnika do oryginalnej wartości tj. jeśli ustawimy wskazanie na 0% to dzierżawa nie będzie naliczana. Jeśli na 60% to finalna wartość dzierżawy w tym okresie będzie wynosiła 60% początkowej wartości dzierżawy. Jeśli wybierzemy 100% to wartość dzierżawy się nie zmieni.

Rekurencja

W ostatniej sekcji edytora możemy określić powtarzanie się danego wpisu. Pozwala to na określenie zdarzeń powtarzających się np. święta lub inne ograniczenia (np. niezaliczanie dzierżawy w dni wolne od pracy).

Powtarzanie (rekurencyjność) określamy w ostatniej zakładce edytora. W niej możemy podać wartości, które pozwalają na powtarzanie danego zapisu. Dostępne opcje:

  • Włączenie rekurencyjności - bez włączenia tej opcji, system nie będzie powtarzał wpisu

  • Typ - określenie typu powtarzania - co dzień, co tydzień, co miesiąc, co rok

  • Co ile - określa krok, który będzie definiował powtarzanie. Dla przykładu wybierając typ 'co tydzień' i wpisując tutaj wartość 3, będzie to oznaczało, że powtarzanie ma być co 3 tygodnie. Dla wartości 'codziennie' i 'co ile' = 4 → oznacza to powtarzanie co 4 dni.

  • Aż do - końcowa data obowiązywania rekurencji. Powyżej tej daty rekurencja nie będzie już obowiązywała

  • W dni - oznaczenie, w których dniach obowiązuje rekurencja. Dla przykładu jeśli zaznaczymy 'codziennie', co 1 dzień i zaznaczymy w tej opcji wszystkie dni tygodnia oprócz soboty i niedzieli, to rekurencja tego zdarzenia będzie występowała tylko w dni robocze. Ważne jest aby zdefiniować ten parametr albo zaznaczyć wszystkie dni tygodnia.

construction correction factor recurrence 63c01
Jeśli nie zaznaczymy żadnego dnia tygodnia, rekurencja nie będzie uwzględniana !

Efekt definicji wstrzymania dzierżawy

Efektem definicji takiego współczynnika korygującego/wstrzymania dzierżawy jest uwzględnienie wartości korekty w wynikach wyliczania dzierżawy dla poszczególnych obiektów. Dla tego przykładu dla niektórych dni zdefiniowano pełną korektę dzierżawy (do 0%). W te dni dzierżawa zmniejsza się do 0 zł a następnie wraca do oryginalnej wartości.

construction correction factor recurrence ad685

W widoku analitycznym dzierżawy również otrzymujemy informację o wartości dzierżawy oraz wszystkich ustawionych dla danej instancji wstrzymaniach dzierżawy.

construction correction factor create 89878
Howto powstało na bazie wersji systemu 1.17.0.2 (03.2022) oraz przedstawia funkcje, które mogą nie być dostępne w Twoim systemie. Zapytaj AMAGE o udostępnienie tej funkcjonalności.
Ze względu na ciągły rozwój systemu niektóre ekrany lub pliki konfiguracji mogą wyglądać nieznacznie inaczej, ale zachowają nadal pełną funkcjonalność tutaj opisaną. Nie wpływa to na zasadnicze funkcje opisywane w tym dokumencie.