Konstrukcje - podział konstrukcji na pod-elementy
Wstęp
Dokument opisuje jedno z rozwiązań podziału obiektów konstrukcyjnych na poszczególne pod-elementy z szczegółowymi wyliczeniami finansowymi a jednocześnie obsługą wymiany informacji dot. dzierżawy za pomocą ograniczonej (mniejszej) liczby kont.
Opis zagadnienia
Zwykle dzierżawa nadzorowana za pomocą systemu pozwala na szczegółowe śledzenie informacji o dzierżawie za pomocą nawet setek elementów konstrukcyjnych. Czasami jest to problematyczne w przypadku wymiany informacji z firmą dostarczającą dane elementy (dzierżawiącą - w tym przypadku szalunki). Wtedy można podjąć decyzję o tym, aby wymiana danych/identyfikacja kosztów na poziomie wymiany informacji pomiędzy budową a firmą dzierżawczą była na jednym poziomie (wyższym) a w systemie można posiadać elementy, które są uszczegółowieniem takich ogólnych kont.
Na co to pozwala:
-
wymianę informacji z dostawcą za pomocą kilku kluczowych kont
-
uproszczoną informację o dzierżawach również na poziomie rozliczeń (faktury) za pomocą głównych kont
-
wewnętrzne rozbicie kosztów na szczegółowe elementy i dokładne śledzenie ruchów materiału
Przykład takiej realizacji
Dla przykładu realizacja takiej funkcjonalności i obsługa może być zrealizowana następująco.
-
aby nie tworzyć za dużo kont u dostawcy zdecydowano, że będziemy wymieniać informacje z tą firmą tylko na poziomie całych głównych elementów konstrukcyjnych (EK)
-
oznacza to, że w systemie mamy np. element konstrukcyjny (zlecenie)
MD-2 Ustrój Nośny
. Do niego zostało przydzielone konto rozliczeniowe oraz na jego poziomie są generowane dokumenty wymiany informacji (dokumenty PZ, WZ itp.).
-
każdy taki główny Element Konstrukcyjny aby było to bardziej szczegółowo rozpisane dzielimy na poszczególne etapy/elementy. W tym przypadku zrobiono tak, że zdefiniowano "pod-zlecenia" lub "pod-elementy-konstrukcyjne" i ten przykładowy ustrój nośny dzieli się na trzy pod-zlecenia
Obstawkę
,Deskowania
iSchodnię
.
W każdym z nich zostały wprowadzone dane ofertowe, gdyż na tym poziomie przygotowywano wymianę informacji pomiędzy dostawcą a wykonawcą. Każdy z tych elementów zawiera dane niezbędne do realizacji zadań/oferty.
Wymiana danych pomiędzy systemem dostawcy a tym systemem pozwala na wymianę informacji do głównego elementu konstrukcyjnego. W nim znajdują się główne dokumenty typu PZ/WZ. Na nim można również bazować do rozliczeń finansowych.
Natomiast jeśli chcemy mieć dokładniejszą kontrolę nad kosztami poszczególnych pod-zleceń możemy wykorzystać mechanizm przenoszenia dokumentów pomiędzy magazynami/miejscami składowania danej instancji.
-
można przenosić poszczególne dokumenty z głównego konta - wtedy te dokumenty (i stany) przerzucą się z głównego Elementu Konstrukcyjnego na ten określony.
Wybieramy w tym przypadku akcję dla dowolnego dokumentu magazynowego, który został utworzony dla głównego elementu konstrukcyjnego (do tego, do którego otrzymaliśmy dane od dostawcy).
Automatycznie generowany jest dokument przeniesienia z danego magazynu zawartości danego dokumentu. Wystarczy wybrać w tym przypadku docelowy magazyn/miejsce składowania i dane (koszty) zostaną przeniesione na wybrany szczegółowy element konstrukcyjny.
Na tej podstawie wszystkie informacje wymieniane pomiędzy dostawcą a budową realizowane są na poziomie głównych kont wymiany a dane szczegółowe już bilansowane są wewnątrz aplikacji.
W przypadku, gdy dla danej instancji zostanie włączone automatyczne powiadamianie dostawcy o wewnętrznych ruchach magazynowych, to otrzyma on też taką informację co pozwoli mu ewentualnie na swoje korekty stanów magazynowych. |
Howto powstało na bazie wersji systemu 1.17.0.2 (03.2022) oraz przedstawia funkcje, które mogą nie być dostępne w Twoim systemie. Zapytaj AMAGE o udostępnienie tej funkcjonalności. |
Ze względu na ciągły rozwój systemu niektóre ekrany lub pliki konfiguracji mogą wyglądać nieznacznie inaczej, ale zachowają nadal pełną funkcjonalność tutaj opisaną. Nie wpływa to na zasadnicze funkcje opisywane w tym dokumencie. |