Wstęp do przykładów
W tej sekcji znajdują się przykłady z obszaru konstrukcyjnego. Elementy dotyczące prac konstrukcyjnych, obszaru zamówień, dostaw i dzierżaw elementów konstrukcyjnych.
BIM
- Integracja z systemem Catenda Hub/BIM Sync (Środowisko CDE)
-
Dokument opisuje sposób integracji systemu AMAGE ze środowiskiem CDE BIMSync/Catenda Hub. Środowisko to pozwala na przechowywanie, dzielenie się i pracę nad modelami oraz dokumentacją zgodnie z procesem BIM.
- Import danych strukturalnych z formatu IFC v.2x3 oraz COBie
-
System AMAGE posiada szereg uniwersalnych importerów/eksporterów danych. Dodatkowo ma możliwość dołączenia specjalizowanych importerów z ustandaryzowanych struktur danych. Takimi jest format IFC służący do przechowywania informacji strukturalnych i parametrycznych modeli w procesie BIM oraz format COBie będący formatem przejściowym pomiędzy danymi z systemu projektowego a systemami zajmującymi się utrzymaniem ruchu (systemy CMMS/Maintenance) lub zarządzaniem nieruchomością (Facility Management). Dokument opisuje sposób importu danych z ww. formatów do systemu AMAGE.
Dzierżawy
- Dzierżawy - brak wyliczania dzierżawy dla zleceń
-
Dokument opisuje/wyjaśnia problem braku wyliczania dzierżawy dla dokumentów powiązanych z wybranym zleceniem pracy/elementem konstrukcyjnym. Dokument pozwala na wyjaśnienie mechanizmu, sposobu wyliczania oraz odpowiada na wątpliwości powstające przy tym mechanizmie.
- Zmiana stawki dzierżawy w trakcie działania kontraktu
-
Dokument opisuje sposób realizacji zmiany stawki dzierżawy w trakcie realizowanego kontraktu. W niektórych przypadkach dostawca zmienia w trakcie realizacji warunki dzierżawy - zwykle zmienia się stawka dzierżawy. Ten dokument pokazuje jak zmodyfikować dane w systemie, aby zachować całą historię naliczenia dzierżawy ze starymi stawkami, ale równocześnie umożliwić realizację kontraktu z nowymi stawkami.
- Utworzenie współczynnika korygującego
-
Dokument opisuje mechanizm definicji współczynników korygujących dla wyliczeń dzierżaw. Zwykle są to wstrzymania dzierżawy, ale mogą być też dowolnie inne mechanizmy, które spowodują, że w określonym czasie w jakimś zakresie dzierżawa nie będzie naliczana lub będzie naliczana z określoną procentową korektą. Tłumaczymy sposób definicji współczynnika oraz opcje dostępne w tym zakresie.
- Importowanie kompleksowe dokumentów dzierżawy
-
Importery te pozwalają na import danych i utworzenie kilku niezbędnych obiektów. W tym przypadku opisujemy import dokumentów handlowych (dostaw, zwrotów). Zwykle w takim przypadku powstaje kilka obiektów w systemie: Zamówienie, Dostawa, Dokument magazynowy, a następnie aktualizowany jest stan wybranego (docelowego) magazynu. Taki sam proces jest zarówno dla dokumentów zwrotu, jak i dla dokumentów dostaw. W tym dokumencie opisujemy sposób zamiany przykładowego dokumentu dostarczonego przez dostawcę do formatu akceptowanego przez importer, a następnie przeprowadzenie docelowego importu.
- Dzierżawy - analityka danych i dashboardy
-
Dokument opisuje widok analityczny dzierżaw. Widok, który składa się z zestawu danych w postaci wykresów, tabel i wskaźników, które ułatwiają analizę finansową realizacji dzierżaw m.in. elementów szalunkowych. Za pomocą takiej wizualizacji, dashboardów użytkownik może szybko sprawdzić wynik finansowy danego kontraktu oraz porównać dane ofertowe, projektowe oraz realizację.
- Dostawy/dzierżawy - zarządzanie dzierżawami
-
Dokument opisuje w formie przykładu mechanizm rozliczenia dzierżawy w kontekście materiałów szalunkowych i wymiany informacji z firmami dostarczającymi te materiały. W dokumencie uwzględniono proces tworzenia struktury elementów konstrukcyjnych, tworzenia powiązanej dokumentacji. Następnie przedstawiamy rozliczania dostaw, zwrotów oraz kosztów dzierżawy w ramach realizowanej inwestycji.
Dostawy
- Dostawy, Zlecenia - zamówienie z planu zlecenia pracy
-
Dokument opisuje obrazkowo mechanizm tworzenia zamówień z planu pracy. Plan pracy (lista materiałowa, BoQ itp.) to lista materiałów niezbędna do wykonania danego zadania.
- Operacyjne zarządzanie dostawami betonu
-
Celem dokumentu jest przedstawienie nadzoru nad zamówieniami, dostawami i zużyciem betonu dla elementów konstrukcyjnych na budowie. Dokument opisuje konfigurację oraz uruchomienie i zarządzanie systemem koordynacji dostaw betonu i rozliczeń transportu i materiałów.
- Dzierżawy urządzeń drobnych i maszyn
-
Dokument opisuje w formie przypadków użycia mechanizm zarządzania najmem urządzeń drobnych (wiertarki, pompy, agregaty, pojazdy itp.) na placu budowy. Wykorzystujemy do tego moduł
Wyposażenie
w systemie AMAGE. Dokument pokazuje, w jaki sposób skonfigurować i używać systemu do rozliczenia dzierżaw z dostawcami, ale też rozliczać zużycie urządzeń wewnątrz budowy wśród pracowników, jak i firm podwykonawczych. - Dostawy - deklaracja i wykonanie zwrotu materiału z magazynu
-
Dokument opisuje mechanizm generacji zwrotu elementów z magazynu do dostawcy. Może to znaleźć zastosowanie w elementach dzierżawionych tj. elementów, które są dostarczone, a które musimy po jakimś okresie zwrócić. Mogą to być elementy szalunkowe, ten przykład bazuje na nich, ale też bębny i elementy dodatkowe, które musimy zwrócić.
- Dostawy - deklaracja dostawy poprzez Portal Dostawcy
-
Dokument opisuje mechanizm tworzenia deklaracji dostawy przez zewnętrznego dostawcę. Wykorzystywany jest w tym przypadku Portal Dostawcy, gdzie dostawca deklaruje dostawę do zamówienia przez nas wygenerowanego. Dokument pokazuje sposób uruchomienia powiadomień oraz komunikację z dostawcą. Następnie przechodzi przez kolejne kroki realizowane przez użytkownika systemu oraz przedstawiciela dostawcy.
- Konstrukcje - podział konstrukcji na pod-elementy
-
Dokument opisuje jedno z rozwiązań podziału obiektów konstrukcyjnych na poszczególne pod-elementy ze szczegółowymi wyliczeniami finansowymi, a jednocześnie obsługą wymiany informacji dot. dzierżawy za pomocą ograniczonej (mniejszej) liczby kont.
- Finanse - System Workflow (zewnętrzny) eksport danych
-
Samouczek pokazuje sposób eksportu danych dotyczących fakturowania z zewnętrznego systemu informatycznego (tutaj na przykładzie implementacji systemu Workflow) do importu do systemu AMAGE
- Przygotowanie danych do importu szalunków
-
Dokument opisuje sposób przygotowania arkuszy typu Excel o standardowej strukturze, niezbędnych do zasilenia początkowego systemów szalunkowych za pomocą mechanizmów wdrożeniowych. Za ich pomocą możemy zaimportować i automatycznie utworzyć zaawansowane struktury danych dotyczących elementów konstrukcyjnych, ale też kosztów dzierżawy, historii dostaw/zwrotów.
- Dzierżawy - integracje EDI, zamówienia i zwrot
-
Dokument opisuje w formie określonego przypadku użycia obsługę procedur zamówienia/zwrotu i integracji z zewnętrznymi systemami IT dostawcy (EDI). Za pomocą tego dokumentu dowiesz się, w jaki sposób zintegrować do systemu otrzymany dokument elektroniczny (dostawę/sprawdzenie zwrotu) w systemie oraz obsłużyć procedurę zamówienia, dostawy i zwrotu materiałów z budowy.
- Dzierżawy - od zamówienia do magazynu i wyliczenia dzierżawy
-
Dokument opisuje procedurę zamówienia elementów u dostawcy. Transfer zamówienia do dostawcy za pomocą poczty email. Dostawca realizuje deklarację swojej dostawy przez Portal Dostawcy, a następnie po dostarczeniu dostawy na miejsce przeprowadzamy jej sprawdzenie z wykorzystaniem urządzeń mobilnych. Po zatwierdzeniu sprawdzenia przenosimy dostawę na wybrany magazyn.
- Magazyny - obieg parametrycznych materiałów w magazynie i dostawach
-
Dokument opisuje użytkowanie modułów Dostaw i Magazynu z wykorzystaniem szczegółowej identyfikacji materiałów za pomocą parametrów oraz identyfikatorów. Włączenie tych funkcji pozwala na dokładne śledzenie obiegu materiałów z definiowalnymi parametrami. W tym przypadku zajmiemy się elementami stalowymi, które w ciągu pełnego obiegu informacji od dostawy poprzez obieg magazynowy do zużycia w procesie produkcyjnym wymagają dokładnej identyfikacji wytopu oraz numeru certyfikatu każdego elementu z osobna.