Magazyny i operacje magazynowe
Magazyny i operacje magazynowe
Dostęp do stanów magazynowych oraz dokumentów magazynowych możliwy jest poprzez menu główne z akcji Magazyn oraz Dokument mag..
Po wybraniu widoków magazynu pojawia się lista elementów na wybranym magazynie. Wyboru magazynu oraz miejsca składowania dokonuje się przez dwa pola wyboru dostępne w górnej części ekranu. W dolnej części pojawia się lista wszystkie elementów magazynowych z informacjami technicznymi oraz aktualną ilością na magazynie.
Dostęp do stanów magazynowych może być ograniczony poprzez powiązanie magazynów ze zleceniami pracy (za pomocą konta rozliczeniowego) oraz określenie uprawnień dla użytkowników do dostępu do tych danych. W takim przypadku użytkownik dostaje do wyboru z listy magazynów/miejsc tylko te magazyny, do których ma dostęp. Tak samo określamy uprawnienia dla użytkowników w przypadku operacji wydania/przyjęcia (osobne funkcje w uprawnieniach) |
Lista magazynu posiada dodatkowy filtr dostępny pod przyciskiem filtru. Po jego otwarciu otrzymujemy możliwość filtrowania po kategorii elementów w magazynie (typach) oraz wyświetlanie tylko niezerowych ilości na magazynie. .Filtr widoku image::warehouse/warehouse-9fc85.png[]
System automatycznie pamięta wybrany magazyn/miejsce i wchodząc w danej sesji logowania ponownie do widoku magazynu automatycznie wybierane są ostatnio wybrane elementy.
Widoczne dane dla poszczególnych elementów w widoku magazynowym są konfigurowalne na etapie wdrożenia. Można wyświetlać informacje dotyczące typu elementu, producenta, kodów zamówieniowych/katalogowych, kategorii itp. |
W widoku magazynu dostępne są dwie akcje:
-
Przyjęcie na magazyn - wykonywanie przyjęcia wewnętrznego elementów na magazyn
-
Wydanie z magazynu - wydanie wewnętrzne elementów z magazynu.
Każda operacja może mieć określone uprawnienia przez definicję ich w powiązanym zleceniu pracy. |
Jeśli zaznaczymy elementy w magazynie przed wywołaniem w/w operacji, to system automatycznie doda takie elementy do listy materiałów w danej operacji. Może to przyśpieszyć operację i działanie.
Dokument przyjęcia pozwala na określenie osoby dostarczającej elementy, powiązanie ze zleceniem pracy oraz źródłem (lokalizacją) z której pochodzą zwracane elementy. Elementy można dodać manualnie poprzez akcję Typy w górnej części ekranu lub skanowanie kodu.
Skanowanie kodu jest domyślnie włączone w tle i w przypadku korzystania z aplikacji AMAGE Shell można rozpocząć skanowanie bez wywoływania tej funkcji. |
Dla każdego elementu można określić jego ilość oraz powiązać wydanie z numerami seryjnym urządzeń/elementów. Dodatkowo przycisk pytajnika wyświetla zdjęcie danego elementu a przycisk usunięcia usuwa element z listy.
Dokument wydania wygląda tak samo jak dokument przyjęcia. Zmieniają się jedynie dane początkowe tj. użytkownik musi podać osobę pobierającą dane oraz docelowe zlecenie pracy i lokalizację, na którą elementy są pobierane.
W trakcie pracy system automatycznie zapisuje w tle aktualny stan elementów. Zapis realizowany jest co 30 sekund. Użytkownikowi przedstawiane jest w tym momencie komunikat 'Zapisano' w dolnej części ekranu. |
W trakcie wdrożenia można określić, czy operacje wydania/przyjęcia mają mieć obowiązkowo podawane zlecenie i miejsce zużycia. |
Zapisanie dokumentów powoduje powstanie zapisu formalnego na magazynie, nadania numeracji i odpowiednią korektę stanów magazynowych.
W przypadku systemów, które posiadają włączoną parametryzację oraz identyfikatory elementów na magazynie, pojawia się w widoku dodatkowe menu kontekstowe dla każdego z elementów. Po jego wybraniu mamy możliwość wprowadzenia parametrów danej dostawy oraz identyfikatorów przyjmowanych lub wydawanych materiałów.
Odnieś się do dokumentacji głównej aplikacji. W sekcji dotyczącej magazynu wyjaśnione są te funkcje szczegółowo. |
Informacje o materiale magazynowym
W widoku magazynowym mamy możliwość przeglądania właściwości danego materiału. Przydatne jest to zwłaszcza, gdy mamy magazyn parametryczny i elementy na magazynie mają swoje dodatkowe właściwości (parametry). Cały czas w widoku aktywny jest skaner kodów i po zeskanowaniu kodu od razu przechodzimy do widoku danego elementu.
Zawsze te akcje są dostępne z menu kontekstowego wywoływanego przyciskiem z trzema kopkami.
Dostępne akcje w menu kontekstowym pozwalają na:
-
Skanuj kod - wywołanie skanera kodów
-
Informacja o elemencie - bezpośrednie przejście do szczegółów danego elementu jeśli nie posiadamy jego kodu - wystarczy wybrać go z listy materiałów.
Po wybraniu danego elementu przechodzimy do jego widoku szczegółowego. Przedstawia on podstawowe parametry dotyczące tego materiału, własności typu.
oraz informacje o parametrach danego materiału (konkretnego wpisu w magazynie) oraz listy źródłowych dokumentów magazynowych, które powiązane są z tym elementem.
Dokumenty magazynowe
Dokumenty magazynowe przedstawiają listę wszystkich dokumentów magazynowych w systemie.
Jeśli dokument posiada w swoim opisie obok daty pole Edytowalny oznacza to, że jest to dokument, który nie został jeszcze zapisany i zamknięty w bazie danych. Może być to dokument aktualnie edytowany przez użytkownika lub zapisany poprzez system automatycznego zapisu. Taki dokument można edytować. |
Dostęp do określonego dokumentu jest możliwy poprzez filtry dostępne pod przyciskiem Filtr. System umożliwia filtrowanie danych po magazynie/miejscu, typie dokumentu oraz datach zatwierdzenia dokumentu.
Po wybraniu dowolnego dokumentu wyświetlamy informacje szczegółowe dotyczące danego dokumentu.
Dokument, który nie jest jeszcze zatwierdzony można edytować poprzez wybranie przycisku Edytuj.