Dzierżawy

Dzierżawy

Obszar obiektów i elementów konstrukcyjnych obejmuje rozszerzenie funkcji obszaru 'Struktury Pracy' o funkcje i zadania dedykowane dla obszarów budowy. Funkcje zorganizowane w menu "Struktura pracy" i elemencie "Zlecenia pracy" zawierają funkcje i widoki danych ułatwiające prace na placu budowy.

W widoku zbiorczym zleceń pracy dostępne w menu kontekstowym są następujące dodatkowe operacje:

objects a9d88
Rysunek 1. Menu kontekstowe
  • dostęp do konfiguracji współczynników wstrzymania dzierżawy

  • dostęp do konfiguracji danych finansowych (dane FRI itp.)

W szczegółach zlecenia pracy pojawiają się dodatkowe akcje specyficzne dla obszarów dotyczących dzierżawy.

objects 4d740
Rysunek 2. Menu kontekstowe

Dostępne akcje:

  • Wykres dzierżawy/modyfikatora dzierżawy - dostęp do wykresów

  • Magazyn/Lokalizacja/Miejsce pracy - możliwość przejścia do magazynu lub miejsc na mapie powiązanych z danym elementem konstrukcyjnym

  • Raporty - dostęp do generacji raportów finansowych/analitycznych

Edycja elementu konstrukcyjnego podzielona jest na dwa obszary:

  • edycja podstawowych informacji dotyczących zlecenia pracy

  • edycja danych specyficznych dla dzierżaw

Po wybraniu edycji danych dzierżawy przedstawiane jest okno z możliwością wprowadzenia/edycji danych początkowych uzgadnianych z dostawcą/podwykonawcami. Dane te służą do analiz i raportów wykonawczych.

objects 90e2f
Rysunek 3. Edycja danych dotyczących dzierżaw

Po zatwierdzeniu tych danych, wszystkie informacje pojawiają się w widoku podstawowym zlecenia pracy w dolnej części widoku szczegółów.

00 tree 4127f
Rysunek 4. Widok podsumowania dzierżawy

Dolna część szczegółów zlecenia zawiera dodatkowe informacje dotyczące obszaru dzierżawy powiązanego z danym zleceniem pracy. Wszystkie te informacje pochodzą z elementu (zlecenia), które obserwujemy. Jeśli dane zlecenie posiada element podrzędny (elementy składowe, elementy konstrukcyjne) i w nich znajdują się cząstkowe dane dotyczące ofertowania/wykonania to za pomocą przycisku Pokazuj ze zleceń podrzędnych możemy zasumować dane. System wyłączy te elementy, które w takim przypadku nie są możliwe do zaprezentowania a pozostałe posumuje względem wszystkich elementów (łącznie z danym widokiem).

image 2024 04 08 00 00 59 412
Rysunek 5. Definicja danych szalunkowych

Dane te wynikają z zapisanych/zaimportowanych danych (pola białe tło) oraz danych wyliczanych z innych parametrów lub pochodzące z różnych obszarów systemu (np. wartość dostaw.)

W przypadku włączenia modułu finansowego, dane dotyczące faktur oraz płatności dostawców są dostępne w widoku szczegółów zlecenia pracy.

Widok pozwala wyświetlić faktury, ale również podsumowanie, które jest dostępne pod przyciskiem Podsumowanie w dolnej części widoku.

image 2024 04 07 23 58 31 880
Rysunek 6. Koszty faktur z podziałem na kategorie
image 2024 04 07 23 59 02 403
Rysunek 7. Widok podsumowania faktur

Dodatkowa zakładka obejmuje definicję uprawnień do zlecenia dla kontrahentów (jeśli funkcja ta jest włączona w systemie).

objects 3634c
Rysunek 8. Kontrahenci

Widok kontrahentów pozwala na określenie dostępu do wybranego zakresu danych do osób z listy użytkowników oraz na określeniu listy uprawnień danego użytkownika (co może wykonać w interfejsie mobilnym).

Bardzo istotnym zagadnieniem jest dostęp do danych przez interfejs mobilny. Jeśli w interfejsie Desktop użytkownicy po zalogowaniu widzą wszystkie informacje i mogą bezpośrednio na nim pracować, to w interfejsie Mobile (przeznaczonym do pracy na budowie oraz dla dostępu dla podwykonawców) domyślnie żadne dane nie są przedstawiane użytkownikowi. MUSI być on dodany do tego interfejsu dla kontrahentów aby mógł widzieć dany element konstrukcyjny oraz powiązane z nim dane (zamówienia/dostawy)
Istnieje możliwość definiowania uprawnień dla użytkownika na poziomie kontraktu/zakresu kontraktu z inteligentnym kopiowaniem do podrzędnych zleceń. Pozwala to na szybkie nadanie grupie osób uprawnień do dostępu do elementów konstrukcyjnych.
objects e5782
Rysunek 9. Wstrzymania dzierżawy

Lista wstrzymań dzierżawy przedstawia listę wszystkich wstrzymań dzierżawy, które posiadają w liście dany element konstrukcyjny.

Usuwanie zleceń pracy

Zlecenia pracy nie mogą być usunięte jeśli istnieje co najmniej jeden z dokumentów zamówień, dostaw, magazynowych powiązanych z danym obiektem. Należy wcześniej usunąć te dokumenty, aby można było usunąć obiekt.

W trakcie usuwania obiektu, usuwane są również dane dzierżaw, konto oraz powiązane miejsce składowania.

Raporty specyficzne dla rozliczeń dzierżaw

Raporty dostępne w menu kontekstowym zlecenia pracy/kontraktu lub zakresu kontraktu pozwalają na generację podstawowych informacji o rzeczywistych kosztach/rozliczeniach z dostawcą.

reports 056da
Rysunek 10. Menu kontekstowe dla elementu konstrukcyjnego

Generacja raportu częściowej płatności pozwala na generację zbiorczych informacji dotyczących płatności względem dostawcy dla wybranego elementu konstrukcyjnego.

00 tree e9288
Rysunek 11. Filtr częściowej płatności

Za pomocą typu zlecenia możemy ograniczyć widok i listę elementów wyświetlanych.

Filtr pozwala na określenie zakresu analizowanych danych oraz wprowadzenie informacji czasowych, dla jakiego okresu generowane są raporty.

Należy pamiętać że w przypadku tego raportu, gdy nie wybieramy określonego zakresu dat, tylko podajemy informacje dotyczącą punktu w czasie, względem którego liczymy, to MUSIMY dla danego miesiąca posiadać zdefiniowaną datę FRI w danych słownikowych. Dostęp do tych danych konfiguracyjnych jest możliwy przez obszar konfiguracyjny lub przez menu systemowe w widoku elementów konstrukcyjnych.

Raport szczegółów częściowej płatności pozwala wygenerować szczegółowe informacje dotyczące kosztów dzierżawy pojedynczych elementów wchodzących w skład zamówień/zwrotów powiązanych z danym zleceniem pracy.

reports 51baa
Rysunek 12. Filtr szczegółów częściowej płatności

W filtrze oprócz określenia zakresu analizowanych danych (elementów konstrukcyjnych) możemy wybrać zakres generacji informacji oraz listę typów elementów, które interesują nas do analizy.

Także tutaj za pomocą typu zlecenia możemy ograniczyć widok i listę elementów wyświetlanych.

Raporty powyższe dostępne są również dla elementów grupujących tj. kontrakt/zakres kontraktu. Będą zawierały one sumę informacji z podrzędnych elementów konstrukcyjnych.

Raporty dla Kontraktu/Zakresu kontraktu

Raporty analityczne dla kontraktu/zakresów kontraktu obejmują obszar analizy postępu realizowanych prac oraz porównania z zadeklarowanymi w poszczególnych elementach konstrukcyjnych danych pochodzących z procesu ofertowania oraz uzgodnień z firmami wykonującymi prace na dzierżawionych elementach.

reports d60a2
Rysunek 13. Menu kontekstowe dla kontraktu/zakresu kontraktu

Dostępne raporty:

  • Postęp budżetu - analiza postępu realizacji budżetu dla danego zakresu danych. Porównuje dane ofertowe oraz dane pochodzące z planów/zamówień/dostaw

  • Czasy najmów podwykonawcy - analiza czasów rotacji zadeklarowanych przy ofertowaniu, uzgodnień rotacji z podwykonawcą oraz kosztów zamówień/dostaw.

  • Oferta vs rzeczywistość - analiza danych ofertowych z danymi pochodżacym z procesu planów/zamówień/dostaw

  • Potencjał - analiza potencjału elementu konstrukcyjnego

Widok filtrów poszczególnych raportów:

reports 2bfef
Rysunek 14. Postęp budżetu
reports 7b8c4
Rysunek 15. Czasy najmów podwykonawcy
reports 5d16e
Rysunek 16. Oferta vs Rzeczywistość
reports 88189
Rysunek 17. Potencjał

Wykresy dzierżaw

Wykresy dostępne w menu kontekstowym elementu konstrukcyjnego pozwalają na wyświetlenie informacji szczegółowych o rzeczywistych kosztach dzierżawy zamówień/zwrotów wchodzących w skład danego elementu konstrukcyjnego.

System pozwala na wygenerowanie dwóch typów wykresów:

  • podstawowy wykres kosztów dzierżawy - koszty uwzględniają stawki dzierżawy dla każdego elementu konstrukcyjnego i przedstawiają te wartości w czasie, biorąc po uwagę zrealizowane dostawy/zwroty w danym okresie czasu.

Wykresy kosztów dzierżawy bazują na dokumentach magazynowych. Oznacza to, że tylko zamówienia/dostawy, które zostaną wprowadzone na magazyn są wliczane do danych wykresów. Dostawy w transporcie, zwroty w załadunku nie są uwzględniane.

Wykres po wygenerowaniu przedstawia na osi czasu koszty dzierżawy uwzględniające współczynnik dzierżawy oraz wszystkie operacje dostaw/zwrotów zrealizowane w systemie.

objects a1b2e
Rysunek 18. Wykres kosztów dzierżawy w czasie

Zlecenia pracy, które posiadają informacje dotyczące parametrów wejściowych (ofertowych) z zakresu dzierżaw, mogą dodatkowo dostarczyć danych porównawczych uwzględniając korektę kosztów dzierżawy uwzględniających ofertowane wartości.

graphs 0b77e
Rysunek 19. Wykres skorygowanych kosztów dzierżawy w czasie
Wykres kosztów dzierżawy w czasie jest dostępny również w strukturze grupującej elementy konstrukcyjne tj. w kontrakcie i zakresie kontraktu. W tych obszarach generacja wykresu spowoduje pojawienie się szczegółów kosztów dzierżawy dla wszystkich elementów w grupie.

Wykres skorygowanych kosztów dzierżawy pozwala na porównanie wartości elementów na stanie danego elementu konstrukcyjnego z zadeklarowaną całkowitą wartością elementu konstrukcyjnego z definicji.

Wykres składa się z dwóch wartości:

  • wartości magazynu dla danego elementu konstrukcyjnego w czasie. Wynika z wartości dokumentów magazynowych (przyjęcia/wydania/przesunięcia) w czasie.

  • wartość skorygowana jest w/w wartością magazynu skorygowaną o współczynnik korekcji (wartość magazynu * współczynnik korekcji) dla każdego punktu w czasie.

Współczynnik korekcji wyliczany jest jako iloraz całkowitej wartości dzierżaw (potencjału) dla danego elementu konstrukcyjnego oraz sumy dostaw dla danego elementu konstrukcyjnego. Przykład:

  • całkowita wartość dostaw = 0 lub całkowita wartość dostaw jest mniejsza niż wartość dzierżaw (potencjału) dla danego elementu konstrukcyjnego → współczynnik korekcji = 0

  • w pozostałych przypadkach współczynnik równa się podzieleniu wartości szalunków (potencjał) przez całkowitą wartość dostaw

Całkowita wartość dostaw - suma wszystkich dokumentów dostaw

Wartość szalunków (potencjału) - iloczyn przyjętego przedmiaru oraz ceny jednostkowej szalunku (danego elementu konstrukcyjnego).

Dashboard analityczny

Widok panelu analitycznego pozwala na dostęp do widoku przeglądowego informacji dotyczących wszystkich aspektów dzierżaw. Przejście do panelu analitycznego jest dostępne bezpośrednio w głównym menu oraz w menu kontekstowym poszczególnych widoków powiązanych z analityką tj. kontrakt, zakres kontraktu oraz zlecenie/element konstrukcyjny.

00 tree 2985b
Rysunek 20. Przejście do panelu analitycznego

Widok analityczny podzielony jest na trzy zakładki:

  • główny dający informacje ogólne dotyczące wybranego zakresu

  • widok wykresów

  • widok tabel porównawczych

Panel analityczny pozwala określić zakres widocznych danych w obszarze Kontraktu → Zakresu kontraktu → Elementu konstrukcyjnego. Wybieramy zakres w górnej części widoku z możliwością zagnieżdżenia się do coraz bardziej szczegółowego widoku. Dodatkowy przycisk Szczegóły jest aktywny jedynie w momencie, gdy mamy dostęp do szczegółów dotyczących konstrukcji obiektu.

Panel główny przedstawia informacje dotyczące ogólnych parametrów finansowych dzierżaw, wartości ofertowej, wartości projektowej oraz realizacji i wskaźników porównawczych do tych parametrów. Dodatkowo tutaj znajdują się faktury z modułu finansowego powiązane z danym zakresem analizy.

00 tree 0bc23
Rysunek 21. Panel główny z podsumowaniem

Panel wykresów przedstawia zestaw wykresów informujący o wartościach dzierżawy, magazynu, ilości i terminach zamówień/dostaw/zwrotów oraz informacje dotyczące aktywnych współczynników korygujących dzierżawę (wstrzymania). Wszystkie wykresy można powiększyć na cały ekran za pomocą dedykowanych przycisków.

00 tree 22ec4
Rysunek 22. Panel wykresów

Panel porównań zawiera szczegółowe informacje dotyczące wybranego zakresu (dla kontraktu będą to wszystkie elementy konstrukcyjne) i przedstawia informacje liczbowe dotyczące realizacji dzierżaw, ich czasów rotacji i czasów na wykonania a następnie w tabelaryczny sposób ujęte widoki dotyczące porównań finansowych, podsumowania dzierżaw oraz informacji dotyczących wydajności podwykonawców realizujących określone elementy konstrukcyjne. Wszystkie tabele można powiększyć na cały ekran za pomocą dedykowanych przycisków.

00 tree 9805d
Rysunek 23. Panel porównań