Struktura pracy

Struktura pracy

Obszar struktury pracy zawiera dane i funkcje, które pozwalają na ustrukturalizowanie zadań wykonywanych przy użyciu aplikacji. W podstawowym widoku dostępne są następujące obszary:

  • Kontrahenci

  • Kontrakty

  • Zlecenia pracy

00 tree 9d22c
Rysunek 1. Menu

Kontrahenci

Lista kontrahentów zawiera listę wszystkich możliwych firm/przedsiębiorstw uczestniczących w procesach realizowanych przy pomocy tego oprogramowania. Kontrahenci dzielą się na grupy firm, które odpowiadają rolom tej firmy w aplikacji. Mogą to być producenci urządzeń, dostawcy, firmy podwykonawcze itp.

Kontrahenci wykorzystywani są w wielu sekcjach aplikacji. Kontrahent może być dostawcą, producentem, podwykonawcą lub klientem. W zależności od jego typu aplikacja może w określonych kontekstach wyświetlać tylko wybrany typ kontrahenta (np. przy wyborze dostawcy w zamówieniu).

Po wybraniu głównej akcji, użytkownikowi przedstawiana jest lista firm z możliwością ich filtrowania. Dodatkowo w widoku dostępna jest prezentacja wszystkich kontrahentów na mapie geograficznej.

customer 69240
Rysunek 2. Lista

Edytor kontrahenta pozwala na definicję podstawowych informacji o danym kontrahencie.

customer d78e3
Rysunek 3. Edytor

Edytor główny zawiera informacje o nazwie, identyfikatorze podatkowym (dla polski to NIP), typie kontrahenta oraz lokalizacji kontrahenta. Lokalizację można wybrać z predefiniowanych lokalizacji lub określić dokładne położenie na mapie.

customer 9ecb3
Rysunek 4. Edytor - dostęp do portalu dostawcy/klienta
Dostęp do portalu klienta pozwala na aktywację dostępu kontrahentowi przez dedykowaną (osobną) aplikację Web - Portal Klienta lub poprzez portal dostawcy dostępny w głównym systemie. Bez włączonej flagi klient nie otrzyma dostępu do zamówień/dostaw pomimo poznania tokenu autoryzacyjnego !
customer c7263
Rysunek 5. Edytor - adres

Dane teleadresowe zawierają informacje o adresie kontrahenta, danych kontaktowych, stronie WWW oraz numerze telefonu i adresie email.

Kontrahent może posiadać wiele kontaktów - pojedynczych osób - z którymi można utrzymywać kontakt. Lista kontaktów dla danego kontrahenta przedstawiana jest w osobnej zakładce w edytorze kontrahenta.

customer 17b40
Rysunek 6. Edytor - kontakty

Edytor kontaktu kontrahenta pozwala na podanie danych teleadresowych danej osoby, stanowisko oraz dodatkowe dowolne informacje.

customer 26b71
Rysunek 7. Edytor - kontakt - edycja

Selektor kontrahentów pozwala na przeszukanie listy kontrahentów poprzez filtr tekstowy oraz po typie danego kontrahenta (dostawca, producent, klient)

customer 6a919
Rysunek 8. Selektor kontrahentów

Kontrakty/zakresy kontraktu

Sekcja aplikacji dotycząca kontraktów jest głównym punktem organizacji pracy, z którego odnosimy się do realizowanych i nadzorowanych przez aplikację prac. Kontrakty odzwierciedlają zakres prac ograniczony (zwykle) umową z klientem. Jednocześnie nie jest to ograniczenie sztywne i w aplikacji za pomocą kontraktów można również zamodelować projekty/przedsięwzięcia wewnętrzne w systemie. Głównym założeniem kontraktów jest możliwość grupowania zleceń pracy (i powiązanych z nimi obiektów) w jeden obszar, któremu można określać ramy czasowe i zakres odpowiedzialności.

Aplikacja przyjęła za konwencję kontraktem nazwać określony zakres prac zwyczajowo ograniczony umową z klientem lub wewnętrzny kontrakt na wykonanie prac. Kontrakt dzieli się na zakresy kontraktu czyli poszczególne obszary czy to funkcjonalne, czy będące efektem podziału geograficznego lub podziału zadań pomiędzy zespołami. Końcowym elementem grupującym struktury pracy są zlecenia, które jednoznacznie grupują czynności wykonywane w systemie i mogą na tej bazie generować informacje analityczne i procesowe.

Po wybraniu z menu głównego obszaru 'Kontrakty' użytkownikowi wyświetla się lista wszystkich kontraktów. Widok przedstawiany jest w formie tabelarycznej z możliwością filtrowania, w formie mapy z lokalizacją realizacji poszczególnych kontraktów.

contract c1ab6
Rysunek 9. Lista kontraktów
contract ffa84
Rysunek 10. Mapa z położeniem obiektów/zleceń pracy dla kontraktów

Po wybraniu dowolnego kontraktu przechodzimy do widoku szczegółów kontraktu. Widok podzielony jest na dwie części. W górnej części kontraktu przedstawione są główne dane opisujące kontrakt. Klienta, generalnego wykonawcę, typ kontraktu, terminy wykonania oraz kwota kontraktu.

contract 06a2c
Rysunek 11. Szczegóły

Dolna część zawiera szczegółowe informacje grupujące dla wybranego kontraktu. Zakresy przedstawione:

  • Zakresy - lista zakresów kontraktu

  • Dane kontrahentów - dane dotyczące kontrahentów powiązanych z kontraktem.

  • Zlecenia pracy

  • Plan

  • Zasoby

  • Załączniki

Dostępne jest menu kontekstowe dla wybranego kontraktu. W zależności od funkcji systemu oraz realizowanych celów instancji AMAGE lista akcji jest zmienna.

contract 2b112
Rysunek 12. Menu kontekstowe

Dostępne akcje kontekstowe:

  • Uprawnienia kontrahentów do zleceń -

  • Pokaż UUID kontraktu -

  • Wykresy dzierżawy dla kontraktu -

  • Raporty dzierżawy szalunków -

Edycja kontraktu

Edytor kontraktu pozwala na definicję wszystkich danych niezbędnych do poprawnego nadzoru nad kontraktem. Okno z głównymi informacjami pozwala na określenie nazwy, identyfikatora budżet oraz daty rozpoczęcia/zakończenia kontraktu. Typ kontraktu pozwala na kategoryzację i wyszukiwanie kontraktów z listy.

contract 86bce
Rysunek 13. Edycja
Definicja typów kontraktów możliwa jest w interfejsie konfiguracyjnym aplikacji.

Definicja zakresów kontraktu pozwala na określenie szczegółowego podziału kontraktu na obszary/funkcje/zakresy do wykonania. W zakresach kontraktu będą się znajdowały odpowiednie zlecenia pracy. Szczegóły zakresów kontraktu opisane są w następnej sekcji.

contract 89473
Rysunek 14. Edycja - zakresy

Definicja 'Ludzie' pozwala na określenie zakresu odpowiedzialności oraz przypisanie osób z organizacji, które będą odpowiedzialne za realizację kontraktu.

contract 90a8e
Rysunek 15. Edycja - ludzie
W systemie osoby wpisane jako odpowiedzialne za kontrakt/zakres kontraktu traktowane są jako osoby, do których powinny trafiać powiadomienia/decyzje o realizowanych czynnościach w systemie (np. akceptacja zamówienia).

Lista kontrahentów zawiera listę firm, które realizują zadania w ramach kontraktu. Widok ten pozwala zdefiniować szczegółowe parametry danego kontrahenta w zależności od kontraktu (i umów je wiążących).

contract c7684
Rysunek 16. Edycja - kontrahenci

Każdy kontrahent dla kontraktu ma określany szereg parametrów.

contract 39028
Rysunek 17. Dodanie kontrahenta - zamówienia/dostawy

Dla obszarów zamówień/dostaw możemy włączyć automatyczne wysyłanie zamówień/dostaw na adres email. Po włączeniu tej funkcji zamówienie, które jest zatwierdzone (stan) zostanie automatycznie wysłane do danego kontrahenta. Tutaj też określamy czasy wykorzystywane w raportach analitycznych. Wskazujemy tutaj jakie są kontraktowe czasy dostawcy na realizację zamówień/zwrotów i reklamacji.

contract 8411a
Rysunek 18. Dodanie kontrahenta - dzierżawy

Parametry dzierżaw określają w jaki sposób rozliczamy dzierżawy danego dostawcy. Przy zaznaczeniu opcji wyliczenia dzierżaw będą odpowiednio zaliczały pierwszy dzień dostawy do kosztów dzierżawy oraz ostatni dzień najmu (dzień zwrotu).

contract ca026
Rysunek 19. Dodanie kontrahenta - wyposażenie

Parametry wyposażenia definiują liczby dni, względem których zaczynamy naliczać odpowiednią stawkę najmu urządzeń/wyposażenia dla zakresów 1 dzień/1 tydzień oraz 1 miesiąc.

contract 8c564
Rysunek 20. Edycja - załączniki

Załączniki pozwalają na zapisanie w kontrakcie dodatkowych danych takich jak skany dokumentów, parametry itp.

Zakres kontraktu

Zakres kontraktu służy do zawężenia kontraktu w zakresie zadań lub niezbędnych do wyprodukowania/montażu zasobów. Zwykle kontrakt składa się z szeregu czynności lub obszarów, które obejmuje np. wykonanie prac budowlanych na zakresie liniowym to wybudowanie jezdni ale też szeregu obiektów architektonicznych (mosty, przepusty itp.). W przypadku kontraktów produkcyjnych zakresami może być wyprodukowanie urządzeń dla zakładów klienta. W przypadku kontraktów utrzymania ruchu zakresami może być przeprowadzenie prac kontrolnych dla wybranych typów urządzeń lub obszarów zakładu produkcyjnego. Każdy z nich pozwala na grupowanie zarówno czynności (zleceń pracy), obiektów (konstrukcje) lub listy elementów do montażu (typy elementów) lub listy wyprodukowanych konkretnych urządzeń (każdy ze swoim własnym numerem seryjnym).

Po wejściu do widoku szczegółów kontraktu w dolnej części widoku przedstawiana jest lista zakresów kontraktu. Wybranie dowolnego istniejącego kontraktu pozwala na wyświetlenie informacji o tym zakresie, o osobach/działach przypisanych do wykonania danego zakresu oraz o szczegółach poszczególnych zbiorów danych.

contract 0fe11
Rysunek 21. Szczegóły

Dolna część widoku szczegółów kontraktu przedstawia listę zleceń, planu elementów oraz zasobów (produktów) przypisanych do danego zakresu.

Edycja/Utworzenie zakresu kontraktu

Utworzenie zakresu kontraktu jest możliwe z widoku kontraktu. Edytor pozwala na wprowadzenie podstawowych informacji dotyczących zakresu kontraktu takich jak dane opisowe, identyfikator oraz lokalizacja prowadzonych prac (np. obszar budowy lub zakładu produkcyjnego).

contract 9da82
Rysunek 22. Edycja

Dodatkowe dane to dane osób/działów odpowiedzialnych za wykonanie danego zakresu prac.

contract 025c3
Rysunek 23. Edycja - ludzie
W przypadku funkcji zamówień/dostaw/zwrotów osoby odpowiedzialne odpowiednio za kontrakt oraz za wybrane zakresy kontraktów, traktowane są jako osoby decyzyjne w danym obszarze danych. Dla przykładu akceptacja zamówienia, które przypisane jest do zlecenia pracy/elementu konstrukcyjnego w danym kontrakcie/zakresie kontraktu będzie przekazywana do osoby, która jest wskazana w zakresie kontraktu. Jeśli ta osoba nie będzie określona to system sprawdzi przypisanie osoby w Kontrakcie i skieruje wtedy do niej zapytanie o akceptację.

Zlecenia pracy

Jeśli chcielibyśmy opisać formalnie czym jest zlecenie pracy, to możemy powiedzieć że jest to wydzielony zestaw czynności/działań realizowany przez przydzielone do niego zasoby ludzkie :) Bardziej przystępnie można powiedzieć, że zlecenie pracy grupuje nam zadania, koszty i czynności wykonywane za pomocą systemu AMAGE. Zlecenia pracy stanowią główny punkt, w którym łączone są czynności i zadania.

W przypadku systemu AMAGE nie ma konieczności korzystać każdorazowo ze zleceń pracy. Jeśli użytkownicy chcą wykorzystywać system tylko do prostych prac identyfikacyjnych lub zarządzania zasobami mogą bez kłopotów nie korzystać ze zleceń pracy i grupowania kontrakt/zakres/zlecenie. Zlecenia stają się istotne w przypadku organizacji pracy pomiędzy grupę ludzi lub podwykonawców. Wtedy za pomocą zleceń pracy można organizować prace oraz panować nad grupą kosztów.

Po wybraniu z menu głównego akcji 'Zlecenia pracy' zostajemy przekierowani do widoku listy zleceń pracy. Prezentacja w widoku może być zrealizowana za pomocą:

  • listy zleceń z możliwością filtrowania

  • kalendarza z istotnymi datami zleceń

  • mapy z uwidocznieniem położenia dla poszczególnych zleceń jeśli realizowane są na przestrzeni geograficznej

  • wykresem Gantt’a do przedstawienia postępu prac i ich edycji graficznie

workorder e819d
Rysunek 24. Lista
workorder ff5d3
Rysunek 25. Kalendarz
workorder 2f0fb
Rysunek 26. Mapa
00 tree 53e2d
Rysunek 27. Wykres Gantt’a

Po wybraniu szczegółów dowolnego zlecenia pracy przechodzimy do widoku dodatkowych danych zlecenia. Widok podzielony jest na dwie części. W górnej części znajdują się informacje podstawowe dotyczące zlecenia - nazwa, opis, osoby przypisane, osoby akceptujące, terminy i czasy realizacji. W tej części znajduje się również pasek stanów zlecenia z możliwością zmiany stanu po wybraniu dowolnego nowego stanu. W tej sekcji również znajduje się poke przedstawiające informacje o postępie wszystkich zadań podrzędnych (jeśli to zlecenie takie posiada) oraz informacje o kompletności realizacji planów produkcyjnych z przyciskiem do odświeżenia tych informacji.

00 tree 5fe66
Rysunek 28. Szczegóły
Flaga kompletności pozwala na sprawdzenie, czy wszystkie elementy zdefiniowane w planie materiałowym dla tego zadania są na magazynie i czy są dostępne do realizacji. Pozwala to na sprawdzenie, czy np. posiadamy cały niezbędny materiał do realizacji zadania.

W dolnej części znajdują się sekcje dotyczące poszczególnych elementów powiązanych ze zleceniem pracy. W zakładce Inne znajdują się informacje kategoryzujące takie jak powiązanie z klientem, kontraktem i lokalizacjami. Znajdują się tutaj również informacje dotyczące wyliczeń budżetowych - wskazanie zadeklarowanego budżetu oraz jego realizacji będącej wynikiem wszystkich elementów składowych. Godziny wskazują planowany/rzeczywisty rejestr godzin pracy wprowadzanych w historii zlecenia.

00 tree 01f5f
Rysunek 29. Inne dane

Zlecenia podrzędne pozwalają na utworzenie listy dodatkowych zadań do wykonania w ramach tego zadania. Zadania można dowolnie zagnieżdżać.

00 tree 7d6a8
Rysunek 30. Zlecenia podrzędne

Plan materiałowy pozwala zdefiniować materiał niezbędny do wykonania danego zlecenia oraz następnie śledzić informacje o dostępności materiału, ilościach materiałów zamówionych/dostarczanych oraz aktualnych ilościach na magazynie i zużyciu w ramach danego zlecenia.

00 tree 40149
Rysunek 31. Plan materiałowy

Plan materiałowy, w przypadku włączonego modułu magazynowego, pozwala na wyświetlenie informacji o stanie magazynu oraz po wybraniu dodatkowo przycisku (i) szczegółowej informacji o stanie magazynu. Po wybraniu tej akcji wyświetla się dodatkowe okno wskazujące, w którym magazynie znajduje się dany element oraz dodatkowo jakie są rezerwacje tego materiału lub pobrania dla prac serwisowych (jeszcze nie rozliczone). Ułatwia to sprawdzenie dostępności i ewentualne określenie priorytetów pobrań z magazynu.

00 tree 5da23
Rysunek 32. Stan magazynowy i położenie

Plan materiałowy zawiera informacje dotyczące planowanego zużycia materiału oraz informacje powiązane z zamówieniami, dostawami oraz ruchem magazynowym. Dodatkowo system pozwala na wyświetlenie informacji o zużyciu materiału w ramach zlecenia pracy, które raportowane jest w historii zlecenia bezpośrednio przez pracowników.

Dane te przedstawiane są w tabeli zbiorczej, w której w kolumnie Ilość przedstawiamy informację o planowanej ilości materiału, w kolumnie Wykorzystano informację o ilości zużytej w ramach zlecenia. Pasek postępu wskazuje wykorzystanie ilościowe materiału.

image 2024 03 18 19 16 59 622
Rysunek 33. Zużycie materiału i porównanie z ilością planową

W planie materiałowym w zleceniach pracy dodano możliwość wygenerowania rezerwacji materiału z wyborem magazynów, z których mają być wykonane rezerwacje. Pozostawiono też domyślny tryb automatyczny, który pozwala na wybór materiału z wszystkich dostępnych magazynów.

image 2024 02 12 18 11 26 503
Rysunek 34. Menu akcji w liście planów materiałowych pozwalające wybrać sposób rezerwacji materiału

Zasoby pozwalają na powiązanie zasobów w ich strukturze ze zleceniem pracy. Mogą to być zasoby, które są wykorzystywane podczas realizacji tego zlecenia np. na nich wykonywana jest praca. Zakres wykorzystania tych danych zależy od kontekstu i mechanizmu wdrożenia.

00 tree d53e5
Rysunek 35. Lista zasobów

Zlecenie posiada predefiniowane stany:

  • Nowe - nowe zlecenie, które jest w trakcie tworzenia i kompletacji danych

  • Zaplanowane - zaplanowane zlecenie, z określonymi wszystkimi danymi (oraz) terminami realizacji

  • W trakcie - zlecenie w trakcie realizacji

  • Zakończone - zlecenie zakończone. Wszystkie zadania w nim ujęte zostały ukończone.

  • Anulowane - zlecenie anulowane, nie będzie wykonywane.

System może posiadać automatyzację na podstawie zmian stanu danego zlecenia pracy. Pozwala to na przesyłanie wiadomości/notyfikacji dla użytkowników systemu w przypadku gdy nastąpi zmiana wartości danego zlecenia. Więcej w informacjach dotyczących konfiguracji zdarzeń i schedulerów.
workorder 48488
Rysunek 36. Menu kontekstowe

Menu kontekstowe pozwala na przejście do powiązanych magazynów, miejsc na mapie - lokalizacji zlecenia pracy i lub miejsca pracy.

Lokalizacja to zwykle miejsce, gdzie realizowane jest zlecenie (np. zakład produkcyjny), miejsce pracy to rzeczywiste miejsce pracy (np. rozdzielnia MC-101)

Historia szczegółowa zlecenia pracy

W przypadku włączenia w opcjach konfiguracyjnych szczegółowego logowania zleceń pracy użytkownik ma możliwość przeglądania historii pracy. Po zalogowaniu czynności do zlecenia (patrz wersja mobilna) dane te zapisywane są w historii zlecenia. Dostęp do historii jest możliwy poprzez przycisk w szczegółach zlecenia.

00 tree e5fe8
Rysunek 37. Dostęp do historii

Po jego wyborze wyświetla się szczegółowa informacja o zalogowanych czynnościach, etapach prac, godzinach i wykorzystanym materiale jak i określony zespół (brygady), które uczestniczą w tym zadaniu.

00 tree 3af4c
Rysunek 38. Szczegółowa historia

Edycja/Utworzenie zlecenia pracy

Utworzenie lub edycja zlecenia pracy tworzy nowe okno dialogowe z szeregiem informacji, które mogą (lub powinny) być wprowadzone do pełnego określenia informacji dot. zlecenia.

workorder 4f8fa
Rysunek 39. Edycja

W ogólnych danych wprowadzamy opisy zlecenia, typ zlecenia, stan, priorytet oraz terminy oczekiwanego wykonania zlecenia. Można tutaj również określić numer protokołu, który zostanie wykorzystany podczas raportowania/generowania dokumentów z prac podrzędnych np. inspekcji.

workorder 2ff5b
Rysunek 40. Edycja - przypisanie

Zakładka przypisanie określa zespoły, osoby lub podwykonawców przypisanych do realizacji zadań danego zlecenia pracy. Tutaj można też określić osobę akceptującą/weryfikującą czynności znajdujące się w zleceniu.

workorder 73f43
Rysunek 41. Edycja - szczegóły

Szczegóły zlecenia pracy określają informacje dotyczące zaszeregowania zlecenia w kontrakcie, zakresie kontraktu. Określenie lokalizacji i miejsca pracy, w którym wykonywane jest zlecenie.

00 tree 6f072
Rysunek 42. Edycja - rozliczenia

Rozliczenia pozwalają na zdefiniowanie informacji budżetowych w zakresie finansów i czasu. Za pomocą tych danych definiujemy zarówno planowany budżet, szacowane godziny jak i możliwy wymiar pracy (np. ile metrów elementu należy ułożyć). Dodatkowo można wskazać ile czasu/kosztów potrzebnych jest na wykonanie jednej jednostki wymiaru pracy. Dane te mogą służyć do dalszej analityki i bilansowania prac.

workorder 3c550
Rysunek 43. Edycja - notatki

Panel notatek pozwala na zawarcie w zleceniu dodatkowych informacji porządkujących prace lub opisujących cel danego zlecenia.

workorder f163f
Rysunek 44. Edycja - załączniki

Załączniki umożliwiają dołączenie do zlecenia dodatkowych danych, skanów, informacji od klienta lub danych technicznych. Informacje te dostępne są w dowolnym interfejsie pracy systemu.

Uprawnienia kontrahentów

Zlecenia pracy mogą posiadać przypisane uprawnienia do dostępu do danych. W przypadku interfejsów mobilnych obszarów zamówień/dostaw i konstrukcji budowlanych za pomocą tego mechanizmu określamy dostęp użytkowników do wybranych części systemu wraz z określeniem ich uprawnień na to konkretne zlecenie.

Bez wprowadzenia informacji o uprawnieniach użytkownicy nie mają możliwości pracować poprzez interfejs mobilny na tych danych. Dane danego zlecenia/elementu konstrukcyjnego nie będą widoczne.
workorder 61176
Rysunek 45. Edycja - kontrahenci

Lista kontrahentów może być dowolnie rozszerzana i dodawani kolejni kontrahenci oraz użytkownicy przypisani do danego kontrahenta (wykonawcy, podwykonawcy).

Aby dodać nowego kontrahenta uruchamiamy akcję dodania (lub edycji istniejącego).

workorder ea8b0
Rysunek 46. Edycja - Uprawnienia kontrahenta

Aby dodać do danego kontrahenta jego pracowników wybieramy z listy kolejnych pracowników i określamy ich uprawnienia dla danego zlecenia pracy/elementu konstrukcyjnego. Dedykowane przyciski pozwalają zaznaczyć/odznaczyć wszystkie funkcje.

workorder ed740
Rysunek 47. Edycja - kontrahenci - rola użytkownika

Dostępne role:

  • Operacje dotyczące zamówień

  • Operacje dotyczące dostaw

  • Operacje dotyczące reklamacji

  • Operacje dotyczące czynności magazynowych (przyjęcie/wydanie)

Po zapisaniu uprawnień użytkownicy otrzymują dostęp do danych przez interfejs mobilny.

Nadawanie uprawnień masowe na wszystkie zlecenia w kontrakcie lub zakresie kontraktu są możliwe poprzez widok w/w struktur. W ich menu kontekstowym znajdują się akcje, które pozwalają na wykonywanie akcji masowo dla wszystkich powiązanych zleceń.

Uproszczony widok zadań

W niektórych obszarach systemu nie jest wymagane posiadanie/działania na tak rozbudowanych parametrach zleceń pracy i zadań. Do tego utworzono specjalne widoki uproszczone i uproszczony edytor. Tak aby skupić się tylko na podstawowych operacjach zadań.

Listy zadań są wbudowane w inne elementy systemu np. rejestry dokumentów ISO. Pozwala to na określenie listy zadań do wykonania w ramach jakiegoś rejestru.

00 tree c1f0b
Rysunek 48. Lista zadań

Utworzenie nowego zadania wyświetla tylko podstawowe informacje takie jak opisy, przypisanie oraz terminy.

00 tree fdd80
Rysunek 49. Formatka nowego/edycji zadania

Jeśli utworzymy zadanie w takim widoku to podgląd wyświetli tylko podstawowe elementy zadania i umożliwi edycję/zmianę stanu zadania w uproszczony sposób.

00 tree 96261
Rysunek 50. Podgląd zadania
Zadania uproszczone nadal widoczne są w głównym widoku zadań i umożliwiają realizację wszystkich funkcji w tym rozszerzonym widoku danych.