Obchody

Obchody

Obchody pozwalają na wykonywanie planowanych prac na większym obszarze zakładu. W głównym systemie można określić szablony obchodów czyli które urządzenia należy sprawdzić podczas obchodu, jakie czynności i pomiary wykonać oraz które punkty kontrolne odwiedzić. Użytkownik aplikacji mobilnej ma przedstawione w dolnej części widoku listę szablonów obchodów dostępnych dla niego do wykonania.

obchody
Rysunek 1. Lista obchodów

W górnej części ma listę aktywnych wykonań obchodów, które zostały otwarte przez niego.

obchody rozpoczete
Rysunek 2. Lista obchodów z rozpoczętym obchodem

Aby dokończyć wykonywanie rozpoczętego obchodu wybieramy ikonę przy elemencie z aktywnych obchodów. Jeśli chcemy utworzyć nowy obchód z szablonu również wybieramy ikonę przy nim zlokalizowaną

Użytkownik może mieć otwarty tylko jeden obchód danego typu równocześnie. W przypadku próby otwarcia obchodu ponownie pojawi się odpowiedni komunikat

W liście szablonów, jeśli dany szablon ma ustawiony harmonogram wykonania, pojawia się informacja o czasie do następnego wykonania danego obchodu np. (1D 3G 23M) oznacza, że dany obchód należy wykonać za 1 dzień, 3 godziny i 23 minuty od aktualnej daty)

Wykonanie obchodu

Po wybraniu wykonania danego obchodu (albo tworząc nowy obchód z szablonu albo dokańczając otwarty obchód) otwiera się okno z realizacją zadań danego obchodu. Lista elementów uporządkowana jest zgodnie z ustawieniami w szablonie.

Automatycznie po wejściu do tego widoku aktywowane są czytniki RFID oraz Kodów Kreskowych i działają w tle tj. skanowanie można wykonywać automatycznie.

Użytkownik aby wykonać obchód wypełnia wszystkie informacje w poszczególnych krokach. Aby przyśpieszyć wybieranie danych elementów obchodu może wykorzystać do tego czytniki (kodów/RFID). Po odczytaniu identyfikatora skojarzonego z danym obiektem automatycznie aplikacja przejdzie do wybranego punktu w liście.

obchod wykonanie
Rysunek 3. Wykonanie obchodu

Wypełnienie polega albo na wprowadzeniu pomiarów, odpowiedzi na pytanie albo na wykonaniu zadania takiego jak np. odczyt odpowiedniego identyfikatora w znaczniku drogi obchodowej. W przypadku poprawnego wypełnienia danego punktu ikona sprawdzająca zmieni się z żółtego trójkąta w zielony znak potwierdzenia.

Skanowanie automatyczne elementów obchodu za pomocą kodów pozwala automatycznie na wykonanie zadania np. skan RFID a w przypadku pytań i pomiarów automatyczne wejście w tryb edycji danego elementu.

Użytkownik może wykonać również dwie czynności kończące obchód:

  • Zapisz - pozwala na zapisanie tymczasowe obchodu (np. konieczność wykonania innych czynności). Aplikacja zapisuje informacje ale nie oznacza obchodu jako wykonany poprawnie

  • Zakończ - aplikacja sprawdza, czy wszystkie punkty oznaczone jako wymagane do wprowadzenia w obchodzie zostały wypełnione. Jeśli tak, to automatycznie zapisuje w wykonaniu obchodu informację z pola Komentarz oraz zaznacza obchód jako wykonany poprawnie. Jeśli jakiś punkt oznaczony jako wymagany nie jest wypełniony to aplikacja nie pozwoli na zakończenie obchodu.

Przycisk filtrowania służy do wyświetlenia tylko tych elementów obchodu, które jeszcze nie zostały wykonane ukrywając wszystkie wymagane elementy które zostały już wykonane ORAZ wszystkie elementy opcjonalne.

Przejście do urządzenia źródłowego oraz parametru

Aplikacja daje możliwość szybkiego podglądnięcia historii oraz wykresu parametru dla danego urządzenia. Dostępne jest to w momencie wykonywania obchodu poprzez wybranie przyciski (i). W zależności od tego czy dany element obchodu posiada opis to pojawia się listwa przycisków i/lub opis punktu obchodu.

fx obchod infobox duze
Rysunek 4. Przejście do urządzenia źródłowego

Dostępne akcje:

  • przejście do obiektu źródłowego - przejście do informacji o obiekcie, którego dotyczy dany punkt obchodu

  • tabela pomiarów - jeśli punkt obchodu jest pomiarem oraz posiada powiązany parametr w urządzeniu, to wywołanie tej funkcji wyświetli dane historyczne parametru w formie tabeli

  • wykres liniowy - j/w tylko w formacie wykresu liniowego

Wykresy i dane historyczne dostępne są tylko w trybie online
fx obchod infobox wykresy urzadzenie zrodlowe
Rysunek 5. Przejście do urządzenia źródłowego